Drapanie to jeden z głównych elementów kociej natury – drapanie pomaga kotom nie tylko w skutecznym oznakowaniu terenu, ale stanowi także świetny sposób na rozładowanie emocji i szybkie poradzenie sobie ze stresem.
Dlaczego koty lubią drapać? Zalety domowego drapaka
Koty drapią z wielu różnych powodów – najczęściej zachowania tego typu związane są z naturalnym instynktem zwierzęcia, zmuszającym do oznakowania terytorium. Kot pozostawia na drapanej powierzchni nie tylko ślady pazurów, ale także charakterystyczny zapach, stanowiący ostrzeżenie i informację dla innych osobników.
Poza tym dzięki regularnemu drapaniu koty mogą zadbać o nienaganny stan pazurów – dobrej jakości drapak pomaga między innymi w ich skutecznym zaostrzeniu. Oprócz tego domowy drapak ułatwia również zaspokojenie fizycznych potrzeb kotów – wysoki, odpowiednio skonstruowany drapak pozwala na rozciągnięcie mięśni oraz stanowi doskonałe miejsce na wspinaczkę.
Nie można zapominać o tym, że zwierzę mające możliwość regularnego korzystania z drapaka nie powinno wykazywać skłonności do niszczenia mebli. Poza tym drapak może pełnić rolę azylu i miejsca, w którym zwierzę będzie czuło się bezpiecznie.
Jaki powinien być drapak dla kota?
Bez względu na wielkość i materiał, z którego wykonany zostanie drapak warto pamiętać o tym, że konstrukcja tego typu powinna być przede wszystkim stabilna – stabilność drapaka okaże się szczególnie ważna w przypadku dużych i ciężkich kotów. Niestabilny drapak może nieść ze sobą ryzyko poważnych urazów, poza tym źle przygotowana konstrukcja może zniechęcać zwierzaka do zabaw.
Przygotowując domowy drapak dla kota warto zadbać również o jego bezpieczeństwo – konstrukcja drapaka powinna zostać pozbawiona ostrych elementów takich jak śruby, gwinty czy gwoździe. Podczas przygotowywania drapaka warto zadbać również o dokładne osłonięcie i zabezpieczenie mocowań.
Dodatkowo powierzchnia drapaka powinna zostać pokryta materiałem o ciekawej i wytrzymałej teksturze – w roli idealnego materiału do pokrycia drapaka sprawdzi się między innymi lina sizalowa, a także kawałki naturalnego drewna.
Jak zrobić drapak dla kota z kartonu?
Podczas przygotowywania drapaka z kartonu, oprócz dużego pudełka z falistej tektury, przyda się także klej do papieru i duże płaskie pudełko, które stanie się ramą drapaka. Przygotowując drapak dla kota warto zaopatrzyć się także w piłkę do metalu oraz nożyczki.
Przygotowywanie drapaka należy rozpocząć od wycięcia ze ścian dużego pudełka równych arkuszy o wielkości ramy drapaka. Kolejny krok stanowi pocięcie dużego płaskiego pudełka na wąskie paski, których szerokość będzie odpowiadać głębokości ramy drapaka. Następnie boki wyciętych pasków należy posmarować klejem – posmarowane paski układa się w ramie drapaka, zwracając uwagę na dokładne dociskanie poszczególnych elementów. Wypełnione pudełko należy odstawić do całkowitego wyschnięcia kleju. Następny etap stanowi wyjęcie sklejonego wkładu z ramy oraz wyrównanie brzegów drapaka przy pomocy piłki do metalu. Ostatni krok polega na włożeniu sklejonych pasków z powrotem do ramy.
Podczas konstruowania drapaka z tektury warto zadbać o dokładne wygładzenie wszystkich elementów, koniecznie trzeba zadbać także o zastosowanie kartonu o odpowiedniej grubości oraz o użyciu wytrzymałego i mocnego kleju.