miauhau.pl

Blog tematyczny o psach i kotach

Zwierzęta

Psia miska pod lupą – z czego powinien się składać posiłek czworonoga?

Psia miska pod lupą – z czego powinien się składać posiłek czworonoga?

By Twój pies przez całe życie cieszył się dobrym zdrowiem, musi każdego dnia dostawać prawidłowo skomponowane posiłki, które będą odpowiednio zbilansowane i dostosowane do jego aktualnych potrzeb żywieniowych. Sprawdź, co składa się na pełnowartościowy posiłek.

Mięso mięśni szkieletowych

Mięso to jeden z filarów psiego jadłospisu. Do miski musi trafiać wysokiej jakości mięso pochodzące z mięśni szkieletowych, bo z punktu widzenia diety czworonogów jest ono najbardziej wartościowe. Twój pupil z mięsa pozyskuje przede wszystkim zdrowe białko oraz tłuszcze. Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, które można znaleźć w karmach z najniższej półki cenowej, są w zasadzie bezwartościowe.

Podroby

Poza mięsem mięśniowym w misce obowiązkowo muszą znaleźć się też podroby – i one są cennym źródłem białka oraz tłuszczu, choć nie na tym polega ich główna funkcja. Rolą podrobów jest wzbogacanie psiego menu o witaminy i minerały. Z serc wołowych czy jagnięcych Twój pies pozyska żelazo, taurynę, potas, a także witaminę C, B oraz E. Wątroba to cenne źródło żelaza, cynku i witamin: A, D i K. W jadłospisie mogą pojawić się również żołądki oraz nerki. Podroby w połączeniu z mięsem mięśniowym powinny stanowić połowę każdego posiłku.

Warzywa

Nie samym mięsem żyje pies. Jako względny mięsożerca pupil w misce musi znaleźć również inne składniki, także te roślinne. Choć większość witamin pozyska z podrobów, ważnym elementem każdego posiłku są warzywa, gdyż te poza witaminami zawierają również cenne antyoksydanty. Marchew, brokuł, kalafior, batat czy jarmuż nie są jedynie dodatkiem smakowym – są one dobre dla zdrowia Twojego pupila. Pies może dostawać także wybrane owoce, choć w mniejszych ilościach niż warzywa. Do posiłku lub w ramach nagrody możesz dać zwierzęciu kawałek jabłka czy arbuza. Absolutnie nie podawaj mu jednak winogron, bo te są dla psów toksyczne.

Źródło zdrowego oleju i kwasów tłuszczowych

Choć mięso mięśni szkieletowych jest dobrym źródłem tłuszczu, psie posiłki warto wzbogacać również o dodatkowe źródła tego składnika. Analizując skład gotowych mieszanek, zwróć uwagę, czy producent umieścił w nim wartościowy olej, który zawiera nasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminę D. W psiej diecie sprawdzają się oleje pozyskane z ryb, ale też z roślin – olej rzepakowy czy siemię lniane to pełnowartościowe dodatki do karm.

Dodatki dietetyczne

Wymienione dotychczas składniki bez trudu można dostać w każdym sklepie spożywczym i skomponować z nich pyszny gotowany posiłek dla psa. Sęk w tym, że najprawdopodobniej nie będzie on prawidłowo zbilansowany. Producenci karm wysokiej jakości oferują formuły, które są komponowane pod okiem psich dietetyków. Poza mięsem, podrobami, warzywami i zdrowymi olejami w ich składzie znajdują się również dodatki dietetyczne, dzięki którym karma staje się pełnowartościowa i nie wymaga suplementacji. Te dodatki to m.in. jod czy żelazo chelatowane. Jeśli szukasz karmy gotowanej, która jest w pełni zbilansowana i uwzględnia wszystkie z opisywanych tu składników, zajrzyj na stronę https://psibufet.pl/.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij