miauhau.pl

Blog tematyczny o psach i kotach

Behawioryzm

Jak oswoić małego kotka? Sprawdzone sposoby oswajania kotów

Jak oswoić małego kotka? Sprawdzone sposoby oswajania kotów

Oswajanie zwierząt to wymagający i złożony proces, któremu należy poświęcić odpowiednią ilość czasu – w przypadku oswajania małego kotka kluczową kwestią okaże się między innymi zbudowanie silnej i trwałej więzi.

Jak oswoić małego kotka – charakter zwierzaka

Decydując się na przygarnięcie małego kotka warto pamiętać o różnicach w usposobieniu poszczególnych zwierząt. Dysproporcje behawioralne mogą wynikać między innymi ze specyfiki środowiska, w którym przebywało kociątko – koty urodzone w profesjonalnych hodowlach, przyzwyczajone do obecności człowieka, będą cechować się o wiele większą uległością niż dzikie osobniki czy kotki zaadaptowane ze schroniska.

Warto pamiętać również o tym, że każdy kot posiada swój indywidualny charakter – niektóre osobniki będą bardziej otwarte i skore do współpracy, podczas gdy inne okażą się stuprocentowymi indywidualistami. W przypadku oswajania małych kotków niezwykle istotną kwestią okaże się więc dokładne zbadanie pochodzenia zwierzaka oraz próba określenia dominujących cech charakteru pupila.

Zachowanie nieoswojonego kota – na co zwrócić uwagę?

Nieoswojone koty, szczególnie te, które urodziły się i wychowały w schronisku lub na wolności, bardzo często prezentują charakterystyczne zachowania, które na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie agresywnych.

Małe, nieoswojone kotki zazwyczaj będą stronić od towarzystwa człowieka, chowając się pod stół, łóżko czy szafę. Przestraszone i nieoswojone kotki mogą cierpieć także na brak apetytu. Poza tym dzikie koty w obliczu zagrożenia przybierają charakterystyczną pozę z uniesionym, nastroszonym ogonem oraz wygiętym grzbietem. Niesocjalizowane koty mogą wykazywać przejawy agresji, objawiające się niszczeniem mebli czy atakowaniem człowieka. Dodatkowo nieoswojone koty są także bardzo lękliwe – małe kotki boją się między innymi gwałtownych ruchów oraz głośnych i niespodziewanych dźwięków. Ponadto warto pamiętać o tym, że małe, nieoswojone kotki wymagają szczególnej uwagi, gdyż bardzo często wykazują tendencję do ucieczek.

Jak oswoić małego kotka – sprawdzone sposoby

Osoby zastanawiające się nad tym, jak oswoić małego kotka powinny pamiętać, że proces przyzwyczajania kota do nowego otoczenia wymaga sporych pokładów cierpliwości. W całym procesie oswajania niezwykle ważną kwestią okaże się powolne zdobywanie zaufania zwierzaka – w tym wypadku najlepszymi sprzymierzeńcami człowieka okażą się czas, spokój i wytrwałość.

Podczas oswajania małego kotka można spróbować zachęcić go do zabawy poprzez użycie aromatycznych przekąsek czy ruchliwych zabawek, niedopuszczalnym jest jednak zmuszanie zwierzęcia do kontaktu. Natarczywe przytulanie i głaskanie zwierzaka może stanowić źródło ogromnego stresu, skutecznie zniechęcając kotka do dalszej socjalizacji.

W przypadku małych kotków, szczególnie podczas pierwszych dni ich pobytu w nowym domu, niezwykle ważną kwestią okaże się zachowanie ciszy i spokoju – powstrzymywanie się od wykonywania gwałtownych ruchów i unikanie hałasów ułatwi adaptację zwierzaka i zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.

Udostępnij