miauhau.pl

Blog tematyczny o psach i kotach

Zwierzęta

Jakie są najczęstsze kocie choroby?

Jakie są najczęstsze kocie choroby?

Bardzo często koty trafiają do weterynarza z ciężkimi objawami chorób. Warto wiedzieć, na jakie objawy trzeba zwracać szczególną uwagę.

Najczęstsze kocie choroby

Gdy kot nie ma apetytu, długo przesiaduje w kuwecie, głośno miauczy lub nadmiernie się liże, to oznacza, że może on być chory. W przypadku pojawienia się sytuacji, która może sugerować, iż kot nie czuje się dobrze, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu będzie mógł pomóc zwierzęciu. Często zdarza się, że ludzie przyprowadzają zwierzę mocno wycieńczone do lekarza, wtedy może być już za późno. Tylko szybka reakcja ze strony właścicieli, może przynieść spodziewany skutek.
Na uwagę zasługuje fakt, iż niektóre choroby kotów ciężko jest zdiagnozować. Dzieje się tak, ponieważ kotowate mogą maskować objawy oraz różnego rodzaju symptomy. Co więcej, niektóre symptomy mogą być nietypowe, przez co wykrycie problemu staje się trudniejsze. Rzadko kiedy kot może mieć gorsze samopoczucie. Warto mieć na uwadze fakt, iż koty często chorują kompleksowo, to znaczy, że mogą mieć objawy kilku chorób.

Częste choroby kotów

Niezwykle często zdarzyć mogą się choroby nerek oraz dróg moczowych. Niestety, niektóre z tych chorób np. chronic kidney disease, mogą oznaczać śmierć dla zwierzęcia. Choroby takie nie nadają się do leczenia, więc żywot zwierzęcia jest po prostu przedłużany. Jeśli schorzenie zostanie wcześnie wykryte, a opiekun bez zbędnej zwłoki stawi się ze zwierzęciem u weterynarza to możliwe, że kot będzie żył jeszcze przez kilka lat bez bólu. Nerki są ogromnym problemem u kotów, ponieważ zwierzęta te po przekroczeniu piętnastego roku życia mają z nimi ogromny problem. Nerki stają się niewydolne. Właściciele kotów powinni zacząć badać krew zwierzęcia, wtedy gdy ma ono powyżej siedmiu lat. Oczywiście choroba ta dotyka kotów w średnim wieku lub nieco starszym, mimo to należy być świadomym, że może wystąpić u młodszego zwierzęcia. Pierwszymi objawami choroby nerek są wymioty, zapalenie jamy ustnej, apatia oraz zwiększone oddawanie moczu. Dostrzegając te symptomy zawczasu, można uratować życie kota.

Choroby zakaźne kotów – co warto wiedzieć?

Choroby zakaźne jak wiadomo, mogą przenosić się między kotami. Co ważne, nie da się przed nimi w pełni uchronić zwierzęcia. Jedyną opcją byłaby izolacja, która w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwa. Jeśli chodzi o zapobieganie, to medycyna często jest po prostu bezsilna. Mimo wielu lat badań bardzo ciężko jest znaleźć odpowiednie leki czy też szczepionki, które mogłyby zapobiegać chorobom. Jedną z takich chorób jest koci katar, który występuje, wtedy gdy kot złapie herpeswirusa. Jest to wirus, który wywołać może tak zwany koci katar i jest to jedna z najczęstszych chorób tych czworonogów. Co ważne, może dotknąć kota w każdym wieku, a szczególnie tego w młodym wieku. Warto dbać o zdrowie swojego kota. Niezwykle pomocne w procesie utrzymania zdrowia u naszych zwierząt jest karmienie odpowiednią karmą oraz kontrolne wizyty u weterynarza.

Udostępnij