Strona główna
Zwierzęta
Tutaj jesteś

Psia miska pod lupą – z czego powinien się składać posiłek czworonoga?

28 listopada 2023 posiłek czworonoga

By Twój pies przez całe życie cieszył się dobrym zdrowiem, musi każdego dnia dostawać prawidłowo skomponowane posiłki, które będą odpowiednio zbilansowane i dostosowane do jego aktualnych potrzeb żywieniowych. Sprawdź, co składa się na pełnowartościowy posiłek.

Mięso mięśni szkieletowych

Mięso to jeden z filarów psiego jadłospisu. Do miski musi trafiać wysokiej jakości mięso pochodzące z mięśni szkieletowych, bo z punktu widzenia diety czworonogów jest ono najbardziej wartościowe. Twój pupil z mięsa pozyskuje przede wszystkim zdrowe białko oraz tłuszcze. Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, które można znaleźć w karmach z najniższej półki cenowej, są w zasadzie bezwartościowe.

Podroby

Poza mięsem mięśniowym w misce obowiązkowo muszą znaleźć się też podroby – i one są cennym źródłem białka oraz tłuszczu, choć nie na tym polega ich główna funkcja. Rolą podrobów jest wzbogacanie psiego menu o witaminy i minerały. Z serc wołowych czy jagnięcych Twój pies pozyska żelazo, taurynę, potas, a także witaminę C, B oraz E. Wątroba to cenne źródło żelaza, cynku i witamin: A, D i K. W jadłospisie mogą pojawić się również żołądki oraz nerki. Podroby w połączeniu z mięsem mięśniowym powinny stanowić połowę każdego posiłku.

Warzywa

Nie samym mięsem żyje pies. Jako względny mięsożerca pupil w misce musi znaleźć również inne składniki, także te roślinne. Choć większość witamin pozyska z podrobów, ważnym elementem każdego posiłku są warzywa, gdyż te poza witaminami zawierają również cenne antyoksydanty. Marchew, brokuł, kalafior, batat czy jarmuż nie są jedynie dodatkiem smakowym – są one dobre dla zdrowia Twojego pupila. Pies może dostawać także wybrane owoce, choć w mniejszych ilościach niż warzywa. Do posiłku lub w ramach nagrody możesz dać zwierzęciu kawałek jabłka czy arbuza. Absolutnie nie podawaj mu jednak winogron, bo te są dla psów toksyczne.

Źródło zdrowego oleju i kwasów tłuszczowych

Choć mięso mięśni szkieletowych jest dobrym źródłem tłuszczu, psie posiłki warto wzbogacać również o dodatkowe źródła tego składnika. Analizując skład gotowych mieszanek, zwróć uwagę, czy producent umieścił w nim wartościowy olej, który zawiera nasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminę D. W psiej diecie sprawdzają się oleje pozyskane z ryb, ale też z roślin – olej rzepakowy czy siemię lniane to pełnowartościowe dodatki do karm.

Dodatki dietetyczne

Wymienione dotychczas składniki bez trudu można dostać w każdym sklepie spożywczym i skomponować z nich pyszny gotowany posiłek dla psa. Sęk w tym, że najprawdopodobniej nie będzie on prawidłowo zbilansowany. Producenci karm wysokiej jakości oferują formuły, które są komponowane pod okiem psich dietetyków. Poza mięsem, podrobami, warzywami i zdrowymi olejami w ich składzie znajdują się również dodatki dietetyczne, dzięki którym karma staje się pełnowartościowa i nie wymaga suplementacji. Te dodatki to m.in. jod czy żelazo chelatowane. Jeśli szukasz karmy gotowanej, która jest w pełni zbilansowana i uwzględnia wszystkie z opisywanych tu składników, zajrzyj na stronę https://psibufet.pl/.

Materiał zewnętrzny

Redakcja miauhau.pl

Zrozumienie zachowań, troska o zdrowie, dom pełen harmonii i życie blisko zwierząt – wszystko to łączymy w spójną całość. Doświadczony zespół dzieli się rzetelną wiedzą z zakresu behawioryzmu, codziennego stylu życia i opieki nad pupilem, by wspierać świadome i spokojne funkcjonowanie na co dzień.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?