miauhau.pl

Blog tematyczny o psach i kotach

Zwierzęta

Kiedy kotu wypadają zęby?

Kiedy kotu wypadają zęby?

Koty, podobnie jak ludzie, borykają się czasem z dolegliwościami jamy ustnej, w tym z wypadaniem zębów. Choć trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do nas i psów mają uzębienie znacznie bardziej solidne i mniej podatne na próchnicę. Kiedy kot traci zęby mleczne? Kiedy nadchodzi czas na utratę zębów stałych? Poznaj fakty i ciekawostki na temat kociego uzębienia.

Kiedy kot traci zęby mleczne?

Kocięta rodzą się bez zębów. Pierwsze śnieżnobiałe, tymczasowe egzemplarze (których będzie łącznie 26) pojawiają się w wieku około 2-3 tygodni, a zaczynają wypadać mniej więcej w 4. miesiącu, ustępując tym samym miejsca zębom stałym. Proces wypadania może trwać kilka miesięcy, a ostatnie zęby stałe wyrastają średnio pomiędzy 8. a 12. miesiącem. Łącznie powinno wyrosnąć mruczkowi 30 zębów stałych – 4 trzonowce, 4 kły, 10 przedtrzonowców i 12 siekaczy.

Kiedy kotu wypadają zęby stałe?

Odpowiedź może zaskoczyć wielu kocich opiekunów. A brzmi: nigdy, o ile kot jest zdrowy. Wypadanie zębów stałych nie jest bowiem oznaką postępującego procesu starzenia się organizmu (co jest powszechnie, błędnie przyjęte!), ale objawem chorobowym. Innymi słowy, koci senior, który nie zmaga się ze schorzeniami jamy ustnej i innymi dolegliwościami, powinien zachować kompletne uzębienie do końca życia.

Przyczyny wypadania zębów

Główne przyczyny wypadania zębów u kotów to przebyte infekcje, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i nagromadzenie kamienia nazębnego wynikające z nieprawidłowej pielęgnacji lub jej braku oraz z niewłaściwej diety. Kot może ponadto stracić uzębienie z powodu urazu (np. po wypadku lub bójce). Jeśli zauważysz braki w uzębieniu pupila, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii.

Objawy problemów stomatologicznych u kota

Kot, który boryka się z chorobą dziąseł lub/i zębów, doświadcza szeregu przykrych dolegliwości, które wpływają na jego zachowanie. Zazwyczaj staje się apatyczny i odmawia posiłków, ponieważ jedzenie wywołuje dyskomfort lub ból. Mogą pojawić się ponadto takie symptomy jak ślinienie się, nieprzyjemny zapach z pyszczka, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł.

Leczenie chorób stomatologicznych u kota

Leczenie odbywa się najczęściej pod narkozą, ponieważ mało który kot zechce współpracować z lekarzem, pozostawiając otwarty pyszczek przez dłuższy czas. Specjalista podejmuje decyzję o tym, czy chore zęby nadają się do leczenia, czy do wyrwania.

Opieka nad kotem, który utracił zęby

Jak się okazuje, koty po utracie części a nawet wszystkich zębów bardzo dobrze sobie radzą. Z powodzeniem mogą jeść miękką i aromatyczną mokrą karmę. Pamiętaj o tym, aby wybrać najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Jeśli Twój pupil posiada jeszcze całe uzębienie lub jego większość, dbaj o higienę jamy ustnej, przynajmniej raz na tydzień myjąc zęby specjalną pastą i szczoteczką. Systematycznie sprawdzaj też stan jamy ustnej, aby szybko reagować w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij