Sposób żywienia szczeniaka różni się od diety starszych psów. Dlatego decydując się na kupno lub przygarnięcie szczenięcia, należy dobrze przygotować się na taki krok. W pierwszym roku życia psa zachodzą w jego organizmie duże zmiany. Dlatego tak istotne jest, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Warto wiedzieć, że wszelkie błędy i niedobory żywieniowe mogą przyczynić się do powstawania różnego rodzaju wad rozwojowych. Jak więc powinno wyglądać żywienie szczeniaka? Podpowiadamy.
Karmy dla szczeniaków
Szczeniaki mają specyficzne potrzeby żywieniowe, związane głównie z szybkim wzrostem. Z tego powodu nie mogą być karmione karmą dla dorosłych psów ani domowymi posiłkami, jeżeli nie zostaną odpowiednio przygotowane. Mogą być karmione suchą lub mokrą karmą. Podczas jej wyboru należy jednak szczególną uwagę zwrócić na to, czy jest to produkt dedykowany szczeniętom.
Takie karmy charakteryzują się wyższą zawartością niektórych składników pokarmowych i substancji mineralnych, takich jak chociażby białko. Czasami pies może jednak nie chcieć jeść suchej karmy. Wówczas warto dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje. Informacje takie znajdziemy na przykład na: https://blog.piesotto.pl/dlaczego-pies-nie-chce-jesc-suchej-karmy/. Zazwyczaj jednak wystarczy zmienić karmę na produkt pochodzący od innego producenta. W przypadku większych ras najlepiej sięgnąć po karmy, które są dedykowane szczeniakom konkretnych ras.
Czy wolno karmić szczenięta domowym pożywieniem?
Zarówno gotowe karmy, jak i domowe pożywienie, mogą być podawane zwierzakowi dopiero po 8 tygodniu życia. W pierwszych tygodniach jego pożywieniem powinien być pokarm matki, ponieważ to on dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników w tym okresie, przeciwciał obronnych czy enzymów. W późniejszym czasie porcję dziennego pożywienia należy podzielić na 5-6 mniejszych części i podawać je kilkukrotnie w ciągu doby.
Można karmić szczeniaka domowym pożywieniem, jednak nie powinno ono stanowić całości jego diety. Dodatkowo takie posiłki muszą być odpowiednio przygotowane i właściwie zbilansowane tak, aby dieta zwierzaka zawierała odpowiedni poziom białka, tłuszczów, minerałów i innych składników odżywczych. Jest to trudne zadanie dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy, a karmienie szczeniaka samodzielnie „na oko” może doprowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych, a co za tym idzie, wielu chorób.
W początkowym okresie życia psa warto uczyć go dobrych nawyków żywieniowych. Dlatego jednym z kardynalnych błędów jest podawanie szczeniakowi resztek ze stołu. Lepiej nie dawać mu również smakołyków, ponieważ jego żołądek nie jest w tym czasie jeszcze przystosowany do pokarmów stałych, a więc takie pożywienie może wywołać u niego np. biegunkę.