miauhau.pl

Blog tematyczny o psach i kotach

Zdrowie

Dlaczego pies je trawę? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego pies je trawę? Najczęstsze przyczyny

Pies jedzący trawę to niezwykle popularny widok. Bardzo często jedzenie trawy przez psa może mieć podłoże psychologiczne, warto pamiętać jednak o tym, że zachowanie tego typu może zwiastować także różnego rodzaju problemy trawienne.

Dlaczego pies je trawę – podłoże behawioralne

Jedzenie trawy przez psa może mieć wiele rozmaitych przyczyń, najczęściej zachowanie to wiąże się jednak z naturalnymi instynktami zwierzęcia. Zjadanie trawy pomaga zwierzęciu w dokładnym zbadaniu otoczenia – poprzez węch, dotyk i smak pies poznaje nowe tekstury i zapachy.

Osoby zastanawiające się nad tym, dlaczego pies je trawę powinny zwrócić szczególną uwagę na przebieg spacerów. Warto pamiętać o tym, że jedzenie trawy bardzo często może być spowodowane znudzeniem – pies poszukuje nowych, ciekawych bodźców, które pomogą mu uporać się z nadmiarem energii. Nie można zapominać o tym, że wąchanie i skubanie trawy to świetny sposób na stres oraz rozładowanie emocji.

Dlaczego pies je trawę – problemy z układem pokarmowym

W wielu przypadkach jedzenie trawy przez psa nie powinno stanowić powodu do niepokoju – warto pamiętać o tym, że czworonogi bardzo często lubią smak i aromat trawy, skubanie młodych pędów jest więc dla nich czymś w rodzaju przekąski. Nie można zapominać jednak o tym, że notoryczne spożywanie dużych ilości trawy, połączone z wymiotami lub biegunką, może stanowić oznakę poważnych problemów żołądkowych.

Badania wykazują, że spory odsetek psów – około 20% – wymiotuje zjedzoną trawę. W tym wypadku zjadanie trawy ma więc najprawdopodobniej na celu oczyszczenie przełyku i żołądka z zalegającego pokarmu. Niekiedy zjadanie trawy może być spowodowane niewystarczającą ilością błonnika, niezbędnego do poprawnego funkcjonowania procesów trawiennych.

Warto pamiętać o tym, że sporadyczne zjadanie trawy przez psa nie powinno stanowić powodu do niepokoju – nie można zapominać, że w przypadku niektórych psów instynktowne zachowania, takie jak podjadanie trawy, odgrywają bardzo dużą rolę i pozwalają zwierzęciu na rozładowanie emocji oraz gruntowne zbadanie otoczenia. Problem z jedzeniem trawy zaczyna się wtedy, gdy zachowanie to staje się nawykiem.

Czy pies może jeść trawę?

Właściciele psów nie powinni zabraniać swoim czworonogom sporadycznego podjadania trawy – zakazywanie i karanie zachowań tego typu może prowadzić bowiem do frustracji, przejawów agresji czy zniechęcenia. Psy mogą jeść trawę, skubanie soczystych pędów powinno przebiegać jednak w odpowiednio kontrolowany sposób.

Po pierwsze pod żadnym pozorem nie powinno pozwalać się zwierzęciu na jedzenie trawy, na której zastosowano chemiczne środki chwastobójcze lub insektobójcze – warto pamiętać o tym, że nawet niewielka ilość substancji tego typu może prowadzić do poważnego zatrucia psiego organizmu.

Dodatkowo pies nie powinien zjadać także trawy rosnącej w pobliżu źródeł zanieczyszczeń – nie można zapominać o tym, że jedzenie pędów rosnących tuż przy drodze szybkiego ruchu może przynieść zdecydowanie więcej szkody niż pożytku.

Udostępnij