W przeciwieństwie do typowych amerykańskich skautów, ci nie chodzą od drzwi do drzwi sprzedając ciasteczka i popcorn, by zarobić na utrzymanie swojej grupy, ale mimo wszystko są tak uroczy, jak tylko mogą być. Lonnie Wilson założyła Dog Scouts of America (Psi Harcerze Ameryki) w 1995r. Zainspirował ją do tego jej własny pies, Karli. Suczka była mistrzynią we wszystkim, co tylko robiła – świetnie prowadziła psi zaprzęg, grała w reklamach i sztukach teatralnych. Lonnie stwierdziła, że powinna istnieć organizacja dla psiaków takich, jak Karli i dla wszystkich psich rodziców, którzy chcą dobrze bawić się ze swoimi pupilami.

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

Jak tłumaczy Lonnie:

-Misją DSA jest poprawa jakości psiego życia oraz życia psich właścicieli i całego społeczeństwa poprzez edukację ludzi, pozytywne treningi i zaangażowanie społeczne.

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

Celem Psich Harcerzy było i jest zrzeszanie tych, którzy wierzą, że czworonogi czerpią radość z nauki nowych rzeczy i spędzania czasu ze swoimi opiekunami.

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

- Widzimy, że psy chcą pracować. Bez możliwości podjęcia akceptowalnej aktywności, która pozwalałaby im zużywać całą kumulowaną energię, psy często okazują się być problematyczne w codziennym życiu. Dzięki zrozumieniu, jak myślą psy, jak się uczą i co wpływa na ich zachowanie, a także uczestnicząc w różnorakich sportach i zabawach dla psów, ludzie stają się bardziej odpowiedzialnymi opiekunami i mogą pokazywać innym, na czym polega odpowiedzialne posiadanie psa - mówi wiceprezydent organizacji Sally Hoyle

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

Lonnie nie miała pewności, czy znajdzie się wystarczająca grupa osób wspierających jej pomysł stworzenia Psich Harcerzy, jednak organizacja obchodzi właśnie 20. rocznicę istnienia i może pochwalić się 34 oddziałami w 25 stanach i w Portoryko, a także wieloma aktywnymi sympatykami mieszkającymi w Kanadzie i w stanach, w których nie istnieją oficjalne grupy.

Obóz Psich Harcerzy

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

Tak samo, jak w przypadku chłopców i dziewczynek, Psi Harcerze mają swoje obozy. Organizowane są dwa razy do roku w Michigan i raz w roku w Maryland i w Teksasie. W czasie takich spotkań psy wraz ze swoimi ludźmi mogą pływać, urządzać wędrówki po okolicy, uprawiać kajakarstwo, agility, nurkowanie, a także tańczyć i podejmować wiele innych aktywności.

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

Obozowicze, którzy pojawiają się po raz pierwszy, muszą uczestniczyć w specjalnych zajęciach, by nauczyć psy odpowiednich zachowań lub wzmocnić znane im już, poprawne zachowania. Organizowane są tu ogniska, parady przebierańców, konkursy talentów. Odbywają się również ceremonie, na których psy mogą pochwalić się nowymi odznakami.

Odznaki dla Psich Harcerzy

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

Obecnie Psi Harcerze mogą zdobyć 114 odznak. Najczęściej wręczane są za posiadanie nowych umiejętności, jednak istnieją też „odznaki masażu”, dla których zdobycia właściciele muszą zrobić psu masaż pokazując, że nauczyli się właściwych technik. Zadaniem psów jest okazanie, że akceptują masaż. Można też zdobyć m.in. odznakę za umiejętność udzielania pierwszej pomocy, obsługę skrzynki pocztowej czy za znajomość języka migowego.

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

Do DSA może dołączyć każdy pies, bez względu na rasę. Jeśli w okolicy nie ma żadnej grupy, opiekun może zgłosić chęć założenia własnej, a na pewno otrzyma wsparcie i narzędzia niezbędne do rozpoczęcia takiej działalności. Grupę stworzyć może nawet troje osób ze swoimi psami, więc nie jest to trudne w organizacji. Żeby utrzymać członkostwo, człowiek i pies muszą wykazać się aktywnością przynajmniej raz w kwartale.

Co jest najważniejsze dla DSA?

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

-Wyobrażamy sobie przyszłość, w której psy pozostają szczęśliwe i spędzają całe życie w domach swoich odpowiedzialnych opiekunów. W tej wizji psy widziane są jako pożyteczne i mile widziane jednostki społeczne, ponieważ to ludzie są odpowiedzialni za socjalizację, tresurę oraz opiekę nad nimi - tłumaczy Sally.

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

DSA chce zapewnić psom możliwie najlepsze warunki życia, przy okazji pokazując innym ludziom, jak można tego dokonać.

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

-Dog Scouts of America okazało się fantastycznym doświadczeniem dla nas wszystkich i jestem pewna, że będzie istniało jeszcze przez wiele lat. Tutaj wszyscy są akceptowani, a psy doświadczają takiego rodzaju miłości, o jakim większość czworonogów może tylko pomarzyć - dodaj Sally.

Podziel Przypnij Psi Harcerze z USA

Też uważacie, że grupy harcerskie dla psów to świetny pomysł na ich aktywizację oraz edukowanie właścicieli i reszty społeczeństwa?

Jak myślicie, czy w Polsce taki pomysł mógłby się przyjąć?