Koty to zwierzęta, które przywiązują się do miejsc. Nie tyle do ludzi, co do miejsc. Mają w domach swoje ulubione miejsca, mają też swoje codzienne rytuały. Nie lubią zmian, a jeśli się już one wydarzają, sprawiają, że czują się niepewnie i źle to na nie wpływa. Wyobraźmy sobie, że skoro niewielkie wydawałoby się zmiany źle wpływają na kota, jak musi się on czuć, kiedy np. się przeprowadzamy w całkiem inne miejsce?

Co zrobić, aby ograniczyć do minimum stres kota związany z przeprowadzką? Jak sprawić, by jak najmniej przeżywał zmianę miejsca?

Kiedy kot zaczyna się stresować przeprowadzką?

Problem zaczyna się kiedy pojawia się rozgardiasz, kartony, rzeczy zaczynają zmienią miejsca, zaczynają znikać meble. Kot zaczyna panikować, ponieważ oznaczone feromonami rzeczy znikają. Robi się zdezorientowany, nie wie co się dzieje. A właściciele pochłonięci pakowaniem za bardzo nie mają dla niego czasu, co jeszcze bardziej potęguje niepokój zwierzaka.

Jak sprawić, aby pupil mniej się stresował przeprowadzką?

W natłoku spraw związanych z przeprowadzką, powinniśmy znaleźć czas dla naszego kota, pobawić się z nim, posiedzieć, pogłaskać. Warto także na czas pakowania włączyć do kontaktu syntetyczne feromony, których zapach powinien wyciszyć i uspokoić mruczka oraz przetrwać mu najgorsze momenty. Jeśli mamy co najmniej dwa pokoje, warto jeden przeznaczyć tylko dla kota/-ów i spakować go w ostatniej kolejności, po tym jak zwierzak zostanie już przewieziony w nowe miejsce.

Jak może reagować kot po przeprowadzce w nowym miejscu?

Większość kotów dosyć szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji, ale warto im w tym pomóc. Można to zrobić, zachowując zwyczaje z poprzedniego miejsca. Kot może być przestraszony i zaszyć się w jakimś miejscu. Pomoże rozprzestrzenienie zapachu kota po mieszkaniu przez właściciela? Jak to zrobić? Miękką bawełnianą ściereczką albo bawełnianymi rękawiczkami, delikatnie potrzyjmy policzki i głowę kota, aby przesiąkła feromonami z gruczołów wokół mordki kota. Następnie taką ściereczką przejedźmy po framugach drzwi, drzwiach, ścianach i meblach na wysokości kota. Sprawi to, że kot szybciej oswoi się z nowym miejscem. Czynność można powtarzać do momentu, aż kot zacznie ocierać się o rzeczy.

Warto też używać cały czas syntetycznych feromonów, tylko zmieniać ich miejsce.

Jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym sprawdźmy przed jego wypuszczeniem na zewnątrz, czy jest dobrze oznakowany. Warto zaopatrzyć go w chip, obróżkę z naszym numerem telefonu.

Podziel Przypnij Przeprowadzka z kotem