Upały potrafią być zabójcze dla każdego, niezależnie od wieku i gatunku. W gorące dni należy bezwzględnie przestrzegać kilku ważnych i (wydaje się) powszechnie znanych zasad.

Całkowitym brakiem wyobraźni i okrucieństwem wykazał się mieszkaniec miasta Pensacola w północno-zachodniej części Florydy, który w upalny dzień pozostawił w samochodzie 2-tygodniowego szczeniaka. Termometry tego dnia wskazywały 32 stopnie Celsjusza. Obok stojącego na parkingu samochodu znalazł się przypadkowy przechodzień, który usłyszał skomlenie dobiegające z wnętrza auta i postanowił wezwać policję.

Policjant, który przybył na miejsce, od razu zdecydował się rozbić szybę i wydostać pieska z rozgrzanego samochodu. Szczęśliwie szczeniakowi nic się nie stało i mógł wrócić do właściciela oraz swojej mamy - taki brzdąc bezwzględnie potrzebuje jej obecności.

Po tym wydarzeniu miejscowa policja umieściła w mediach społecznościowych apel:

Nie, po prostu nie. Jeśli zostawisz swojego psa w rozgrzanym samochodzie w upalny dzień, my zrobimy wszystko, aby go uwolnić. Zawieziemy twojego psa do zawsze pomocnych ludzi w schronisku Hrabstwa Escambia, a ciebie wysadzimy u zawsze pomocnych ludzi w komendzie Hrabstwa Escambia. Obydwoje otrzymacie należytą uwagę, schronienie oraz jedzenie, choć trochę innego rodzaju. Więc, nie.

Podziel Przypnij Policjant uratował 2-tygodniowe szczenię zamknięte w samochodzie
Podziel Przypnij Policjant uratował 2-tygodniowe szczenię zamknięte w samochodzie

Nasze polskie lato również coraz bardziej daje nam się we znaki. Niestety nadal nie brakuje osób, które bez refleksji zostawiają swoje zwierzaki (czasem także dzieci) na pastwę morderczego upału. Jeśli zobaczymy, że w wyjątkowo ciepły dzień w samochodzie zamknięty jest zwierzak, musimy natychmiast interweniować. Najlepiej najpierw ocenić kondycję zwierzaka i od niej uzależnić dalsze działania - wezwać policję lub po prostu wybić szybę i ratować życie.

Przypomnijmy, że nasze prawo dopuszcza takie zachowanie:

Art.26. § 1.Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.*
W sytuacji zagrożenia nie wolno nam się wahać. Czasem o życiu decydują sekundy!

*KODEKS KARNY k.k. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Opracowano na podstawie: Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553, Nr 128, poz. 840, z 1999 r. Nr 64

Podziel Przypnij Policjant uratował 2-tygodniowe szczenię zamknięte w samochodzie

facebook.com/piestoniezabawka

NIE PRZEGAP