Owczarki niemieckie to jedna z najbardziej popularnych i wszechstronnych ras psów na świecie. Pierwotnie jej przedstawicieli wykorzystywano w górach jako psy pasterskie, by następnie zagrzały na stałe miejsce w armii i policji. W armii wykrywają materiały wybuchowe, miny oraz pełnią służbę patrolową i strażniczą. W policji pilnują porządku, szukają narkotyków, osób zaginionych i zabezpieczają ślady zapachowe. Owczarki niemieckie pomagają także osobom niepełnosprawnym, niewidomym oraz innym zwierzętom potrzebującym pomocy.

Ostatnia ważna rola owczarka niemieckiego - pomaganie słabszym została wykorzystana w Afryce - do ratowania małych, osieroconych nosorożców i słoni, których matki zostały zabite przez kłusowników.

Owczarek o imieniu Duma to właśnie taki pies - bohater. Pracował w Południowej Afryce w ramach projektu ratowania małych nosorożców. W 2015 roku przed psem stanęło jednak duże wyzwanie. Do organizacji ratującej osierocone nosorożce The Thula Thula Rhino Orphanage in South Africa trafiło słoniątko odrzucone przez stado kilka godzin po przyjściu na świat. Słoniątko, które nazwano Ellie, miało wiele problemów zdrowotnych, m.in. przepuklinę i alergię na mleko. Przede wszystkim nie miało jednak mamy, ani rodziny, która mogłaby mu pomóc...

Podziel Przypnij Owczarek który opiekuje się słoniem

Pracownicy organizacji martwili się, że mała słonica nie przeżyje. Nie mając kontaktu z innymi zwierzętami, stawała się coraz bardziej dzika, a to nie ułatwiało sytuacji i nie polepszało jej stanu zdrowia. Z pomocą przyszła Duma! Między owczarkiem a słoniem szybko nawiązała się nić porozumienia, a po kilku miesiącach ich kontaktu można było mówić o prawdziwej międzygatunkowej przyjaźni.

Duma sprawiła, że Ellie zaczęła jeść i bawić się, nabrała chęci do życia, zaczęła zdrowieć. Lekami nie udałoby się uzyskać takich efektów.

Niestety pod koniec stycznia 2016 roku, nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia słonicy. Ellie nie udało się uratować... :( Ważne, że ostatnie tygodnie swojego życia spędziła z przyjacielem - Dumą, która była dla niej mamą zastępczą, przyjaciółką i oparciem, która dawała jej nadzieję, że będzie dobrze.