W Kanadzie przeprowadzono badanie naukowe wśród osób bezdomnych posiadających psy. Wynika z niego, że mieszkające na ulicy, często posiadają psa (czasem więcej niż jednego) i zwykle stawiają potrzeby pupila/-i ponad swoje. Wszyscy stwierdzali, że woleliby pozostać na ulicy, niż rozstać się z przyjacielem! (Schroniska dla bezdomnych zwykle nie pozwalają na obecność zwierzęcia.) Wyniki badania możecie znaleźć w artykule pt. „Pet before self” (Najpierw zwierzak, potem ja).

Samo badanie przeprowadzili badacze ze Szkoły Wyższej Pracy Socjalnej w Michigan, pod kierownictwem Michelle Lem. Oszacowali, że w Kanadzie żyje ok. 150 tys. bezdomnych młodych ludzi (19-24 lata) oraz wykazali, że posiadanie zwierzaka – pomimo biedy i bezdomności – pomaga młodym ludziom lepiej funkcjonować.

Psy motywują swoich bezdomnych właścicieli do powrotu do normalności, poszukiwania pracy, zrezygnowania z używek. Dla bezdomnych z kolei ważniejsze jest to, aby pies pierwszy miał co jeść i aby było mu ciepło. Wyniki tych badań zespołu Michelle Lem dotarły do pomocy społecznej, która została uczulona na to, by w miarę możliwości nie rozdzielać bezdomnego człowieka z jego psem, a schroniska dla bezdomnych pozwalały na obecność psów. Ale mowa tutaj o Kanadzie, nie Polsce...

Może i u nas dobrze byłoby zmienić przepisy? Bo jak widać, psy „uczłowieczają” ludzi i pomagają im żyć i cieszyć się życiem, bez względu na zawartość portfela.

Przeczytaj też:

Czy bezdomni powinni mieć zwierzęta?

Bezdomni i ich zwierzęta

Podziel Przypnij Najpierw zwierzak, potem ja
Podziel Przypnij Najpierw zwierzak, potem ja
Podziel Przypnij Najpierw zwierzak, potem ja
NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Najpierw zwierzak, potem ja