Pies jest jednym z domowników i większość osób traktuje go jak członka rodziny. Zwierzę ma zdolność do odczuwania strachu i lęku, ale również potrafi być szczęśliwy i przyjacielski. Nasz futrzany przyjaciel tak jak i my popełnia błędy, ale również zdarza mu się zrobić coś dobrego, co wywoła uśmiech na naszej twarzy.

Podziel Przypnij Nagrody i kary dla Twojego pupila, czyli jak wychować psa?

Człowiek za dobrze wykonane zadanie dostaje pochwałę lub jest nagradzany w inny sposób, natomiast, jeżeli zrobi coś źle, zostaje mu wymierzona odpowiednia kara, zostaje skarcony. Podobnie właściciele powinni odnosić się do swoich psów, stosować system nagradzania i karania, wówczas zwierzę wypracuje sobie odpowiedni system zachowań i właścicielowi będzie nad nim łatwiej zapanować, nawet jeżeli jest to typowo nieokrzesany pupil.

Podziel Przypnij Nagrody i kary dla Twojego pupila, czyli jak wychować psa?

Często zdarza się tak, że szczeniak w nowym domu nie potrafi się dostosować do panujących w nim reguł i zaczyna notorycznie psocić. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacjach, w których psuje nasze osobiste rzeczy lub przedmioty gospodarstwa domowego, lub gdy jest agresywny w stosunku do nas, lub do innych członków rodziny. Wówczas zaleca się stosowanie odpowiedniego systemu karania. Najbardziej skuteczne są cztery sposoby ukarania psa. Pierwszym, dającym najlepsze efekty jest całkowite ignorowanie zwierzaka. Musimy zachowywać się tak, jakby nie był on w ogóle obecny w naszym domu, pies zrozumie wówczas, że źle robił i że nie chcemy w danym momencie mieć z nim żadnego kontaktu. Bardziej radykalnym sposobem jest całkowita izolacja psa. Zaleca się w takiej sytuacji zamknąć naszego pupila w innym pomieszczeniu, do chwili, kiedy całkowicie się uspokoi. Brak naszej obecności będzie dla niego wystarczającą karą.

Podziel Przypnij Nagrody i kary dla Twojego pupila, czyli jak wychować psa?

Pies posiada swoją szczególną strefę dominacji, jest to czoło, łopatki i grzbiet. W przypadku jego złego zachowania wystarczy niekiedy położyć rękę na danej strefie i pies poczuje się zdominowany przez swojego właściciela. Ostatnią i niestety najmniej skuteczną metodą jest patrzenie na nasadę ogona psa, gdy stoimy wyprostowani, tuż przed nim, to ma mu pokazać naszą dominację nad nim. Każdy właściciel powinien zapamiętać, że nie należy stosować przemocy fizycznej, to tylko wzmaga agresję i nie uczy zwierzaka prawidłowych zachowań.

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Nagrody i kary dla Twojego pupila, czyli jak wychować psa?

Jeżeli pies robi źle, to musi być kara, jednak, jeżeli postępuje prawidłowo, to powinniśmy go odpowiednio nagradzać. Co będzie, zatem odpowiednią nagrodą dla futrzanego przyjaciela? Wszystko to, co sprawia mu przyjemność. Może to być na przykład ulubiony przysmak, czy zabawa z właścicielem lub długi spacer. Należy pamiętać, że nagrody nie mogą być stosowane w sposób ciągły, bo przyzwyczai to psa do tego, że one mu się należą za dobre zachowanie.

Podziel Przypnij Nagrody i kary dla Twojego pupila, czyli jak wychować psa?

Początkowo warto za każdy dobry sprawunek nagradzać malucha, jednak z czasem powinniśmy ograniczyć nagrody, dawać je tylko w wypadku serii dobrze wykonanych czynności, aby w końcowej fazie wychowania psa, premiować go nagrodami tylko od czasu do czasu. To pozwoli na zachowanie równowagi i prawidłowe wychowanie naszego zwierzęcego przyjaciela.