UWAGA! Nad województwem śląskim, przy użyciu samolotów, zostaną zrzucone szczepionki, które mają zwalczać wściekliznę u lisów. Jak informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, akcja ta odbędzie się w dniach 19.05. – 28.05.2016 r. Działania te są zgodne z zapisami Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podziel Przypnij Nad województwem śląskim będą zrzucone szczepionki dla lisów. Uważajcie na swoje pupile!
[p]Szczepienia ochronne przeprowadzone będą nad terenami zielonymi oraz wszędzie tam, gdzie przebywają lisy wolno żyjące. W sumie nad obszarem ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych zrzuconych zostanie 202620 dawek szczepionki, a dodatkowo w Parku Śląskim (WPKiW) wyłożonych będzie 160 szczepionek.
Podziel Przypnij Nad województwem śląskim będą zrzucone szczepionki dla lisów. Uważajcie na swoje pupile!
[p]Szczepionka wygląda jak na załączonych zdjęciach - przypomina nieco czekoladki. Płyn zamknięty jest w kapsułkach, a te są odpowiednio oznakowane i są koloru różowego. Całość umieszczona jest w przynęcie koloru brązowego, zawierającej substancje, które mają zwabić lisy.
Podziel Przypnij Nad województwem śląskim będą zrzucone szczepionki dla lisów. Uważajcie na swoje pupile!
[p]Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że: [p]1. Szczepionek nie wolno dotykać i przenosić w inne miejsce, ponieważ pokryte ludzkim zapachem staną się dla lisów nieatrakcyjne. [p]2. Szczepionki nie są niebezpieczne dla ludzi, ale należy zachować ostrożność w kontakcie z nimi. W razie kontaktu z ciałem, należy niezwłocznie umyć się wodą z mydłem i skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. [p][b]3. Dla zwierząt domowych, gospodarskich oraz wolno żyjących przynęta ze szczepionką jest nieszkodliwa![/b] [p]4. W czasie trwania akcji i 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych bez smyczy na tereny niezabudowane oraz unikać spacerów w lasach. [p]W razie dodatkowych pytań, informacji udziela przedstawiciel Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 611. [p]źródło: katowice.wiw.gov.pl
NIE PRZEGAP