Lekarze na czterech łapach to pieski, które wraz z opiekunami odwiedzają dzieci w warszawskich szpitalach. Psiaki mają za zadanie poprawić samopoczucie małych pacjentów oraz umilić im czas spędzony na oddziale. Są wspaniałymi terapeutami, mimo iż nie noszą lekarskich fartuchów. Potrafią za to rozweselić, polizać, pomerdać ogonkiem, mają miękką sierść i serca pełne miłości. To psy, które potrafią leczyć skuteczniej niż niejedna tabletka i przekonało się już o tym niejedno chore dziecko.

Lekarze na czterech łapach wraz ze swoimi opiekunami tworzą Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom - grupę, która działa non profit na oddziałach dziecięcych w Warszawie. Odwiedzają między innymi oddział neurologii dziecięcej na Banacha, dzieci w śpiączce w klinice Budzik Budzik Ewy Błaszczyk, maluchy na oddziale onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka i pacjentów szpitala dziecięcego na Niekłańskiej w Warszawie.

Cel spotkań psiaków z dziećmi

Główny cel zajęć to poprawa samopoczucia dzieci, zwiększenie ich motywacji i dodanie im sił do powrotu do zdrowia. Pobyt dziecka w szpitalu jest dla niego zawsze trudny. Dzieci niejednokrotnie są w szpitalu same, smutne, boją się i cierpią. Przechodzą bolesne badania i różnie znoszą skutki terapii.

Co daje obecność psa w szpitalu dziecięcym?

- wywołuje radość i uśmiech na twarzach dzieci

- pomaga przełamać lęk przed szpitalem, badaniami

- ułatwia nawiązanie kontaktu dziecka z lekarzami i pielęgniarkami

- poprawia dzieciom humor i przeciwdziała samotności

- motywuje do wstania z łóżka i wspólnej zabawy

- pomaga w nawiązywaniu przyjaźni między dziećmi na oddziale

- pozwala zapomnieć o chorobie (choć na chwilę)

- staje się długo wyczekiwanym i ważnym wydarzeniem

Jak często lekarze na czterech łapach odwiedzają dzieci?

Zajęcia terapeutyczne odbywają się w ramach projektu w wyżej wymienionych szpitalach raz, dwa razy w miesiącu. W ich trakcie używane są zabawki terapeutyczne i edukacyjne oraz tzw. „torby terapeuty” zawierające nietoksyczne zabawki i miski, przez co dzieci także mogą się nimi bawić podczas zajęć.

Szpitale wymagają także identyfikacji wizualnej, dlatego psy przychodzą w specjalnych szelkach (szelki „Psa Terapeuty”), wolontariusze w oznaczonych koszulkach i bluzach, a dla pacjentów mają małe upominki i pamiątkowe naklejki z podobiznami piesków odwiedzających oddziały. Na zajęciach z dziećmi robione są zdjęcia, tak aby rodzinie przez stronę www mogli zobaczyć jak wszystko się odbywa.

Poniżej zdjęcia ukazujące, jak merdające ogony rozjaśniają szarą, szpitalną rzeczywistość!

Podziel Przypnij Lekarze na czterech łapach
Podziel Przypnij Lekarze na czterech łapach
Podziel Przypnij Lekarze na czterech łapach
NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Lekarze na czterech łapach
Podziel Przypnij Lekarze na czterech łapach