W Worcester w stanie Massachusetts mieszkał do niedawna najbardziej niepowtarzalny kot na świecie. Dlaczego był aż tak wyjątkowy? Ponieważ były to dwa koty w jednym ciele. Dlaczego dwa? Ponieważ miały dwie mordki i dwa imiona: Frank i Louie.

Frank i Louie miały nie tylko dwa imiona, ale także dwa pyszczki, dwa noski, troje uszu i troje oczu. 8 września 2011 koty skończyły 12 lat i znalazły się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najstarszy „janusowy kot” świata (kotek dożył 15 lat). Dlaczego "janusowy"? Określenie to pochodzi od od rzymskiego boga Janusa o dwóch twarzach.

Podziel Przypnij Kot z dwoma pyszczkami

Jaka jest historia kotka/kotków? Urodził się on w 1999 roku w hodowli kotów rasy ragdoll. Jego właściciel pojechał z nim do weterynarza i chciał go uśpić, jednak znalazła się kobieta - Marta Stevens - pracująca w klinice weterynaryjnej, która pokochała go od pierwszej chwili i postanowiła adopotwać, a tym samym uchroniła go od śmierci i dała szansę na normalne, długie życie.

Podziel Przypnij Kot z dwoma pyszczkami
Podziel Przypnij Kot z dwoma pyszczkami

Decyzja Marty spotkała się z krytyką ze strony rodziny, przyjaciół i współpracowników. Nie chcieli, aby kobieta przywiązała się do stworzenia, który może nie przeżyć następnego dnia. Marta miała chyba jednak nosa co do maleństwa - jego adopcja była najlepszą decyzją w jej życiu.Jak powiedziała Marta w jednym z wywiadów:

Dziękuję Bogu za każdy dzień, który spędził ze mną

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Kot z dwoma pyszczkami
Podziel Przypnij Kot z dwoma pyszczkami

Frank i Louie był szczęśliwym i przyjaznym kociakiem, który uwielbiał wychodzić na spacery i jeździć autem.

Śmieszyła mnie reakcja ludzi kiedy wychodziłam z nim na spacer. Najpierw na ich twarzach pojawiał się wielki uśmiech na widok ślicznego białego kotka. Wyciągali rękę i chcieli go pogłaskać. Kiedy jednak podchodzili bliżej i zauważali jego drugi pyszczek, odwracali szybko przerażony wzrok
- śmiała się pani Stevens.

Podziel Przypnij Kot z dwoma pyszczkami
Podziel Przypnij Kot z dwoma pyszczkami

Poza kontynuowaniem pracy weterynarza, Marta zaangażowała się w pomoc kotom janusowym - założyła fundację pomagającą zwierzętom z tą wadą znaleźć dom.

Gdybym stanęła przed wyborem i miałabym adoptować Franka jeszcze raz, zrobiła bym to
- deklaruje pani Stevens.
Mam nadzieję, że swoim przykładem Frank i Louie pokazał wszystkim, że każde stworzenie, niezależnie od tego jak wygląda, pragnie być kochane i kochać

Podziel Przypnij Kot z dwoma pyszczkami

Frank i Louie był najdłużej żyjącym kotem z wadą wrodzoną o nazwie diprosopus (z gr. „z dwiema twarzami”). Zwykle zwierzęta z taką wadą żyją zaledwie kilka dni albo są usypiane z uwagi na to że mają problemy z jedzeniem. Skąd taka wada? Jest ona wywołana mutacją w genie kodującym białko sonic hedgehog i polega na podwojeniu się niektórych elementów twarzoczaszki lub jej całości.

Fakt, że kotek dożył wieku dorosłego i żył 15 lat jest niesamowity. I choć wielu uważało go za zły omen, który przynosi nieszczęście, dla zdecydowanej większości był cudem natury.