Jeśli nie mamy psa, często nie wiemy jakie są zasady dobrych powitań z czworonogami. A właściciele psów, nawet jeśli nasze zachowanie im (a zwłaszcza psu) będzie przeszkadzać, mogą nie zwrócić nam uwagi na niewłaściwie podejście (a może za każdym razem powinni?), tylko grzecznie się oddalą. Jeśli usłyszycie odmowę na prośbę przywitania się z psem, uszanujcie ją. A aby nasze zachowanie nie przyprawiało o gęsią skórkę, powinniśmy poznać i stosować zasady witania się z psem. Przeczytajcie!

1. Nie podchodź szybko do psa, nie patrz mu w oczy nie patrzeć w oczy (może to być odebrane jako atak lub prowokacja) i zawsze zapytaj właściciela psa o pozwolenie na przywitanie się z nim

Dlaczego? Ponieważ psy są różne, a właściciele najlepiej je znają. Pies wyglądający przyjaźnie wcale nie musi taki być. Niezależnie też od usposobienia psa, właściciel ma prawo odmówić pytającemu kontaktu z psem. Powody mogą być różne. Jakie? Właściciel psa może np. nie życzyć sobie, aby jego pies zaprzyjaźniał się z obcymi czy aby sam nie nabył nawyku zaczepiania ludzi.

2. Masz zgodę właściciela? Teraz upewnij się, czy pies nie ma nic przeciwko przywitaniu

Właściciel może dać Ci zielone światło na przywitanie się z psem, jednak pies może nie mieć na to ochoty. Jak zorientować się czy pies ma ochotę na kontakt z nami?

- kucnij bokiem do psa i powoli wyciągnij rękę w jego kierunku, mówiąc do psa

- nie rób gwałtownych ruchów, nie mów za głośno

- cały czas obserwuj reakcje psa

- nie głaszcz psa z góry, tylko od dołu - tak, aby cały czas widział Twoją dłoń

Jeśli pies będzie miał ochotę na kontakt, sam podejdzie bliżej, jeśli nie - oddali się. Swoim zachowaniem może także pokazać, że czuje się niekomfortowo - zaczyna ziewać, oblizuje się (to pierwsze mniejsze sygnały), kładzie uszy, podkula ogon (kolejne niepokojące sygnały), wycofuje się, zaczyna ziewać, kieruje oczy na boki, oblizuje się, nieruchomieje, zaczyna szczekać. Niezależnie od tego czy takie zachowania się pojawią, właściciel w każdej chwili może poprosić Cię, abyś psa nie głaskał i uszanuj jego prośbę. Obserwując zachowanie psa, może zauważyć, że ten poczuł się niekomfortowo.

3. Jeśli psa pogłaskasz i wszystko przebiegnie w przyjaznej atmosferze, powoli oddal rękę i wstań

W żadnym wypadku nie staraj się przytulić psa, a tym bardziej go całować i nie zbliżaj twarzy do jego mordki. Nie dotykaj jego ogona i nie szarp psa za ogon.

Podziel Przypnij Jak witać się z psem?

Znajomość zasad prawidłowego witania się z psem na pewno zaprocentuje. Pamiętaj, że tak jak ludzie mają swoją przestrzeń osobistą, tak psy mają swoja - psią. Uszanuj je obie!

Mam nadzieję, że ten tekst uznasz za pomocny i udostępnisz go dalej.

Jak witać się z psem? Zobacz jak to wygląda w praktyce

Jak nie witać się z psem / Jak witać się z psem

NIE PRZEGAP