W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin decyduje się na zakup psa. Zwłaszcza gdy w domu jest dziecko, pies będzie dobrym kompanem, ponieważ może nauczyć je wielu umiejętności, między innymi wrażliwości, odpowiedzialności oraz respektu, nie tylko do zwierząt, ale także do ludzi. Jednak na posiadanie psa trzeba się odpowiednio przygotować. Jest parę głównych zasad, którymi należy kierować się podczas zakupu psa.

Podziel Przypnij Jak przygotować się do zakupu psa?

Przede wszystkim każdy właściciel powinien zainteresować się tym, ile lat będzie żył jego przyszły domownik. Wszyscy, którzy decydują się na zakup psa, chcą, aby dożył on satysfakcjonującego wieku, mowa tutaj o zwierzakach, które przekroczą 20 lat. Najlepiej wybrać jest psa małych rozmiarów, ponieważ właśnie one żyją najdłużej. Idealnym kompanem będzie maltańczyk, jamnik albo pudel.

Podziel Przypnij Jak przygotować się do zakupu psa?

Kolejnym aspektem jest spojrzenie na siebie krytycznym okiem. Posiadanie psa to bardzo odpowiedzialne zajęcie, każdy właściciel musi zapewnić swojemu pupilowi poczucie bezpieczeństwa, komfortu, a także sprostać podstawowym wymaganiom i potrzebom zwierzaka. Warto na „chłodno” zastanowić się, czy będziemy w stanie odpowiednio wykonać to zadanie.

Podziel Przypnij Jak przygotować się do zakupu psa?

Najistotniejsze jest to, aby traktować psa jak członka rodziny. Z całą pewnością nie może to być chwilowa fascynacja konkretną rasą lub zabawka, którą będziemy się cieszyć przez krótki czas. Musimy się zastanowić czy będziemy mogli mu poświęcić swój cenny czas. Zwierzak najbardziej potrzebuje naszego czasu, miłości, czułości i zabawy, wtedy jest najszczęśliwszy. Nie tylko on musi być do nas przywiązany, powinniśmy mu dać również poczucie, że my też jesteśmy do niego przywiązani.

Kupując psa, trzeba, chociaż trochę dopasować go do charakteru właściciela. Ten, kto jest typem domatora i najchętniej większość czasu spędziłby na kanapie, nie może wybrać sobie psa rasy Husky, ponieważ jest to typ zwierzaka, który kocha spędzać aktywnie czas, na bieganiu lub długich spacerach. Dla osoby, która nie preferuje wysiłku fizycznego, najlepszy będzie salonowy piesek, na przykład Maltańczyk.

Na koniec kwestia najważniejsza! Jeśli zależy nam na psie rasowym, sprawdźmy wcześniej schroniska. W nich często na adopcję czekają także psy rasowe - czasem szczeniaki! A jeśli już decydujemy się na kupno psa rasowego, sprawdźmy wiarygodność hodowcy i szerokim łukiem omijajmy pseudohodowle!

NIE PRZEGAP