Nie każda dobra rzecz, jaką możemy zrobić na rzecz bezdomnych zwierząt wymaga nakładów finansowych. Zapytasz: jak to? Otóż w Polsce mamy około 3 miliony bezpańskich zwierząt i każdy rodzaj pomocy jest dla nich bardzo ważny. Jak Ty możesz pomóc bezdomnym zwierzakom?

Adopcja

Adopcja to oczywiście najlepsze, co możemy zrobić dla bezdomnego psa. Trzeba jednak posiadać warunki mieszkaniowe (jeśli chodzi o psa; kot jest mniej wymagający jeśli chodzi o metraż), finansowe (utrzymanie pupila kosztuje) i mieć czas dla takiego zwierzaka. Niejednokrotnie zwierzę ze schroniska to zwierzę po przejściach, które ktoś porzucił, bił, oddał, po prostu go nie kochał. Dlatego należy poświęcić mu o wiele więcej uwagi i czułości. Na szczęście z takim pupilem nie zostaniemy sami. W naszym kraju działa wiele fundacji, które udzielają wsparcia, a szkoły szkolące dla psów mają specjalne zniżki dla właścicieli przygarniętych zwierzaków. Przed podjęciem decyzji o adopcji warto omówić ją ze wszystkimi członkami rodziny i przygotować się na wizytę przedadopcyjną - to coraz częstsza praktyka - którą składają pracownicy schroniska czy wolontariusze z fundacji. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy przyszły właściciel ma warunki do przyjęcia pod swój dach nowego członka rodziny. Jeśli nie wiesz jakiego psa ze schroniska adoptować, zajrzyj TUTAJ. Zobacz też dlaczego warto adoptować dorosłego, niepełnosprawnego zwierzaka TUTAJ.

Dom tymczasowy

Dom tymczasowy tzw. „tymczas” jest także określany jako DT. Chodzi w nim o stworzenie zwierzakowi namiastki domu w trakcie szukania dla niego DS - domku stałego. Na dom tymczasowy decydują się osoby, które często mają już zwierzaka, ale dodatkowo mają warunki na przyjęcie jeszcze jednego czy dwóch. Dla psa lub kota na tymczasie taki pobyt niesie wiele korzyści: zwierzę przebywa z człowiekiem, uczy się z nim żyć, staje się śmielsze i radośniejsze, a przez to jego szanse na adopcje rosną. Człowiek, który poświęca się takiemu zwierzakowi ma z kolei czas na intensywne szukanie dla niego domu, pisanie ogłoszeń, ale przede wszystkim oswajanie go. Jeśli chcesz prowadzić taki DT, wiele fundacji szuka chętnych osób. Często pomagają one finansowo, a także służą swoją wiedzą i pomocą. Jedną z takich fundacji jest Fundacja Azyl Pod Psim Aniołem, która prowadzi projekt RODZINA ZASTĘPCZA.

Wolontariat

Jeśli masz trochę wolnego czasu, lubisz zwierzęta i chcesz im pomóc, zgłoś się do najbliższego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wystarczy że co najmniej raz w tygodniu poświęcisz swój czas, a zobaczysz jak pies czy kot będzie Ci wdzięczny. Jeśli masz czas w weekendy, wiele placówek prowadzi na przykład soboty jako dzień spacerów. Tego dnia każdy chętny może przyjechać i wybrać się pochodzić z psem poza murami schroniska. Często to jedyny taki spacer dla zwierzaka raz na jakiś czas, więc na pewno zobaczysz radość w oczach pupila. Takie wyjście na spacer pozwala psiakowi nie tylko trochę się poruszać, ale dostarcza mu też wielu bodźców, przez które staje się bardziej otwarte. Sobotnie spacery organizuje na przykład schronisko w Celestynowie – więcej informacji TUTAJ.

Inne formy wolontariatu

Inną formą wolontariatu obok pomocy offline - na miejscu, w schronisku, jest wolontariat online - z domu, sprzed monitora komputera. Chodzi tutaj przede wszystkim o pomoc zdalną: poszukiwanie domów dla psów, kotów, koni, tworszenie ogłoszeń adopcyjnych w internecie i poza nim, zachęcanie do wirtualnych adopcji, szukanie sponsorów i darczyńców, pisanie artykułów tematycznych tworzenie ulotek, plakatów, robienie podopiecznym zdjęć... i wiele, wiele innych. Taką formę wolontariatu online (obok offline) proponuje np. schronisko w Korabiewicach, którym opiekuje się Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt. Więcej informacji TUTAJ.

Kupowanie na bazarkach, aukcjach, licytacjach, akcjach

Na portalu Dogomania.pl wolontariusze organizują tzw. bazarki, na których sprzedają drobne rzeczy. Są one bardzo różne, najczęściej to książki, biżuteria, kosmetyki czy produkty handmade. Dochód z takich akcji jest przeznaczany na leczenie lub utrzymanie konkretnego, bezdomnego psa. Fanty kosztują często po kilka czy kilkanaście złotych, ale gdy wiele osób weźmie udział, suma końcowa jest zadowalająca. W bazarkach można brać udział TUTAJ.Podobnie działa stronie siepomaga.pl która prowadzi zbiórki także na psy, koty i inne zwierzaki. Znajdziesz je TUTAJ.

Organizowanie zbiórek

Taką zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt mogą i robią wszyscy: szkoły podstawowe, gimnazja, licea, studenci, sklepy zoologiczne, markety... Zasada jest prosta: chodzi o wsparcie pobliskiego schroniska czy fundacji, poprzez zorganizowanie zbiórki potrzebnych darów: karmy, miski, koce, żwirki, smycze, obroże, zabawki. Zbiórkę można zorganizować w swojej szkole, firmie czy nawet na osiedlu wśród sąsiadów, a następnie zebrane rzeczy przekazać do przytuliska. Zbiórkę można zorganizować samemu lub w więcej osób. Warto jednak wcześniej zapytać schronisko lub fundację, której chcemy pomóc, czego potrzebuje na dany moment. Warto tylko podkreślić, że zbiórka, jeśli będzie publiczna wymaga zgody urzędu miasta.

Uświadamianie ludzi

O bezdomności zwierząt warto mówić i pisać, ponieważ nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wielkim problemem w Polsce jest zjawisko bezdomności psów i kotów. Warto porozmawiać o nim z rodziną, znajomymi, kolegami ze szkoły i z pracy. A przecież każdy jest w stanie coś zrobić (patrz sposoby opisane powyżej i poniżej). I nawet jeśli nie zainteresujesz rozmową wszystkich, na pewno znajdą się osoby, którym los zwierząt nie jest obojętny. Trafisz na kogoś, kogo twoja opowieść czy post zamieszczony na Facebooku zainspiruje do pomagania.

Adopcja wirtualna

Nie możesz adoptować zwierzaka, ani zapewnić mu domu tymczasowego, ale masz pieniądze, które możesz przekazać na szczytny cel? Dla takich osób jak Ty istnieją adopcje wirtualne. O co w nich chodzi? O opiekę finansową nad zwierzęciem. Zgłaszasz się do schroniska, wybierasz zwierzaka, któremu chcesz pomóc i co miesiąc przesyłasz na jego utrzymanie jakąś kwotę. Dzięki temu pomagasz opłacać wyżywienie, czasem leczenie danego psa czy kota a czasem są przeznaczane na potrzeby ogólne schroniska. Przykładowo w schronisku w Korabiewicach przyjęto, że utrzymanie psa lub kota przez miesiąc kosztuje 50 zł. Więcej o adopcji wirtualnej w Korabkach TUTAJ.

Ogłaszanie w sieci psów szukających domu

Psom i kotkom ze schroniska trudno znaleźć dom. Dlaczego? Ponieważ mimo wyjątkowości każdego z nich, niełatwo jest zaprezentować w ogłoszeniu wszystko co ważne: wygląd i usposobienie każdego z nich… Aby ułatwić to zadanie, wymyślono e-wolontariusza. To osoba, która w atrakcyjny sposób tworzy ogłoszenia konkretnym zwierzakom do adopcji (na podstawie dostępnych na stronie schroniska informacji i zdjęć) i umieszcza je na stronach ogłoszeniowych WWW typu www.morusek.pl, www.gumtree.pl, www.tablica.pl, www.psy.pl/adopcje/. E-wolontariusz zajmuje się tym w wolnych chwilach w domu, na swoim komputerze. Taki wolontariat online (opisaliśmy go już wyżej) działa na przykład w schronisku w Korabiewicach – dodatkowe informacje TUTAJ.

Podpisywanie petycji i klikanie

Kosztuje to jedynie trochę czasu i wymaga dostępu do Internetu. Co można zrobić? Wystarczy wejść na stronę z petycjami i wybrać te związane z pomocą na rzecz zwierząt. Może wydawać się to niewiele, ale prawda jest taka, że petycje z tysiącami podpisów często przynoszą oczekiwane efekty. Takie petycje można znaleźć na stronach:www.petycje.pl lub www.viva.org.pl. Przy wielu z nich istnieje także możliwość udostępniania na Facebooka czy także zaproszenia znajomych osób do podpisania. Dodatkowo ważne jest też udostępnianie wydarzeń poświęconych zwierzętom na Facebooku – może ktoś z twoich znajomych zainteresuje się bezdomnym psem i go adoptuje właśnie dlatego, że zobaczył na twojej tablicy wydarzenie o tym, konkretnym zwierzaku.

Przekazanie 1% podatku

Płacąc podatek za miniony rok, możesz wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% swojego podatku. Lista wybranych organizacji zajmujących się zwierzętami znajduje się TUTAJ.

Zrób jeszcze coś innego…

Co? Na pewno coś wymyślisz!!! Nie zostały powyżej opisane wszystkie możliwe sposoby pomagania bezdomnym psom. Organizacje prozwierzęce organizują różne akcje i wydarzenia, często nietypowe, w których możesz wziąć udział. Np. Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt zabiera z biur na terenie Warszawy makulaturę, którą następnie oddaje do skupu. Za każdy oddany kilogram otrzymuje 20 gr które trafia do potrzebujących zwierzaków. Więcej o tej akcji i inne pomysły, jak można pomagać bezdomniakom TUTAJ.

Podziel Przypnij Jak mogę pomóc bezdomnym psom?
Podziel Przypnij Jak mogę pomóc bezdomnym psom?
Podziel Przypnij Jak mogę pomóc bezdomnym psom?
NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Jak mogę pomóc bezdomnym psom?
Podziel Przypnij Jak mogę pomóc bezdomnym psom?
Podziel Przypnij Jak mogę pomóc bezdomnym psom?
Podziel Przypnij Jak mogę pomóc bezdomnym psom?