Psy mogą rozpoznać nawet pół miliona zapachów. Węch jest najważniejszym psim zmysłem. To on opisuje czworonogom świat. W oparciu o zapach zwierzęta prowadzą swoje życie społeczne, nawet jeśli na co dzień nie spotykają się z innymi "Reksiami".

Jak podaje serwis ulubieńcy.wp.pl

Gdy nasz pupil biega od miejsca do miejsca i węszy, choć niczego nie szuka, prowadzi pewnego rodzaju rozmowę listowną. Na krzakach, kamieniach, murach "odbiera maile" od innych psów. Z pozostawianych tam śladów czyta dużo więcej niż nam się wydaje. Dlaczego tak jest? Nabłonek węchowy, a więc część nosa, w której umieszczone są receptory zapachowe, ma u psa powierzchnię ok. 170 cm kw., a u człowieka - zaledwie 5 cm kw. Podczas, gdy my mamy zaledwie 40 mln receptorów zapachów, psy - zaopatrzone w aż 2 mld takich komórek. Coś, co ludzie nazywają "czuciem strachu", to również węch. To za pomocą umieszczonego na końcu nosa zwoju Gruenberga, zwierzę z dużym wyprzedzeniem odbiera feromony alarmujące o niebezpieczeństwie

Powstało mnóstwo prac naukowych dotyczących dogoterapii. Psy pracują w szpitalu z dziećmi z oddziałów onkologicznych, w przedszkolach, szkołach z dziećmi zdrowymi, osobami starszymi i dziećmi niepełnosprawnymi, a także w zajęciach w ośrodkach specjalistycznych. Specjaliści są zdania, że to, że psy wyczuwają u ludzi stany zagrażające ich życiu, również ma związek z ich węchem. Dzięki niemu czują i zapamiętują zapach wydzielany przez człowieka, który jednocześnie kojarzy im się z nerwowymi sytuacjami w ich życiu. Są w stanie wyczuć zbliżający się napad epilepsji.

Podziel Przypnij Jak czuje pies?