Decydując się na psa, wiele osób zwraca uwagę na jego wielkość. Z reguły wychodzi się z założenia, że większe psy potrzebują więcej ruchu, a mniejsze są spokojniejsze i mniej wymagają od opiekuna. To błąd! Przede wszystkim, praktycznie wszystkie psy potrzebują sporej dawki aktywności, ponieważ wpływa to na ich dobrą kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Niemniej jednak, konkretna ilość ruchu niezbędnego pupilowi wynika z wielu uwarunkowań. Zależna jest m.in. od rasy, kondycji oraz od indywidualnych zapotrzebowań zwierzaka. Do najważniejszych kryteriów należy również wiek pupila, dlatego warto wiedzieć, jakie rodzaje aktywności fizycznej są dobre dla psa na różnych etapach jego życia.

Podziel Przypnij Ile ruchu potrzebuje pies na każdym etapie życia?

Szczenięta są pełne energii i jeśli nie zapewnimy im wystarczającej dawki ruchu, mogą stać się nieznośne. Jeśli chcesz uspokoić szczenię i uczyć go zasad życia w Twoim domu, to musisz poświęcać sporo czasu na zabawy. Czego dokładnie potrzebują psy w tym wieku? Zadbaj o:

Zabawki. Znajdź zabawkę, za którą pies chętnie biega – może uczyć się aportowania, może jej szukać, byle ruszał się i miał dużo zabawy.

Spotkania towarzyskie. Nie musisz inwestować w drugiego psa, ale postaraj się znaleźć kogoś, kto chętnie spotka się ze swoim pupilem na wspólnych zabawach. Potem dajcie zwierzakom czas na odrobinę szaleństwa i popatrzcie, ile sprawia im to radości. Pamiętaj, że psy wychowują się wraz z rodzeństwem i w młodym wieku brakuje im harców z rówieśnikami.

Atrakcje. Szczenięta chcą poznawać świat, więc zabieraj swojego psa na wycieczki samochodowe i pokazuj mu nowe miejsca w sąsiedztwie. Dobrym pomysłem będzie też szkolenie w tzw. „psim przedszkolu”.

A czego nie robić? Szczenię będzie bawiło się tak długo, jak zechce i nie zmuszaj go do nadmiernego wysiłku - jego mięśnie, kości i stawy dopiero się rozwijają, więc nie można ich przeciążać.

Podziel Przypnij Ile ruchu potrzebuje pies na każdym etapie życia?

Młode psy mają tyle samo energii, co szczenięta, a ich szaleństwa bywają dużo trudniejsze do zniesienia, ze względu na rosnące gabaryty większości osobników. Na co szczególną ochotę mają zwierzęta w tym wieku? Ucieszy je:

Bieganie. To właśnie bieg jest najlepszym sposobem na optymalne zmęczenie psów ras, które uwielbiają wysiłek. Mniejsze czworonogi będą zadowolone z joggingu lub biegów krótkodystansowych.

Aportowanie. To rozrywka, którą lubi większość psów. Mają sporo zabawy, a przy okazji otrzymują dawkę ruchu, która nie jest dla nich zbyt męcząca. Jeśli pies będzie miał dość, po prostu nie pójdzie po zabawkę lub patyk.

Parki dla psów. Parki dla psów, nazywane też wybiegami, to obszary z torami przeszkód gwarantującymi psom masę zabawy. Niestety, w Polsce wciąż jeszcze są mało popularne. Jeśli jednak masz dostęp do takiego parku – koniecznie zabierz tam swojego czworonożnego przyjaciela! Tym bardziej, że to opcja dobra także dla psów dorosłych, a nawet dla niektórych seniorów.

Pływanie. Pływanie to dla psa wiele radości, a przy okazji szansa na dużo ruchu bez obciążania kości i stawów. Nie wszystkie psy lubią ten sport, dlatego nie zmuszaj pupila do pływania, jeśli nie ma ochoty lub boi się wody.

Pamiętaj, że młode psy wciąż jeszcze nie mają w pełni rozwiniętego układu ruchu, więc odpuść biegi i zbyt długie wędrówki. Możesz zachęcać czworonoga do nowych form aktywności, ale nie zmuszaj go, jeśli nie ma na nie siły lub chęci.

Podziel Przypnij Ile ruchu potrzebuje pies na każdym etapie życia?

Dorosłe psy, przynajmniej teoretycznie, nie potrzebują tak wiele ruchu, jak szczenięta i młode osobniki, jednak zależy to od konkretnego przypadku. Są rasy, które do końca życia będą miały zwiększone zapotrzebowanie na ruch, ale też takie, jak np. buldogi, które uwielbiają lenistwo. Sam musisz przekonać się, ile ruchu chce Twój pupil. Pewnym jest, że o niektórych formach aktywności musisz pamiętać. Są to:[/p]

Spacery. To oczywiste dla psów żyjących w mieszkaniach, ale te mające do dyspozycji ogród, też powinny wędrować po okolicy. Spacery korzystnie wpływają na ciało i umysł zwierząt, a przy okazji zaspokajają ciekawość i pozwalają sprawdzić, co słychać w sąsiedztwie.

Wędrówki. Każdy pies lubi wędrówki, a dorosłe psy, które mają już ukształtowany układ ruchu, mogą pozwalać sobie na wędrówki o różnej długości i intensywności. Zaczynajcie od tych krótkich i spokojnych, a jeśli oboje macie wystarczającą krzepę, to maszerujcie, gdzie Was nogi poniosą.

Jogging. Biegi nie są dla każdego psa, ale jogging – tak! Początkowo uważnie dozuj pupilowi ten rodzaj aktywności, ale jeśli zauważysz, że dobrze sobie radzi i skutecznie buduje kondycję, możecie wydłużać trasy i nieco przyspieszać. Koniecznie sprawdzaj, czy bieganie nie powoduje otarć na psich łapach i pamiętaj, że nie każde podłoże jest im przyjazne.

Sporty wyczynowe. Mowa o sportach typowych dla psów, np. agility, frisbee, rally-o. To świetna zabawa dla psa i jego opiekuna. Dbaj jednak, by Twój psiak nie był przemęczony i regularnie odwiedzał weterynarza. Tak samo, jak u ludzi, sporty wyczynowe mogą prowadzić do kontuzji.

Są też psy dorosłe mało aktywne, które nie lubią nadmiaru ruchu. Musisz to uszanować i zapewnić pupilowi inny rodzaj ćwiczeń. Dla kanapowców i leni najlepsze są regularne i możliwie długie spacery oraz zabawy z innymi czworonogami. Można próbować aportowania, choć nie ma pewności, że psu zechce się biec po zabawkę.

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Ile ruchu potrzebuje pies na każdym etapie życia?

Seniorzy to wyjątkowa grupa psów. Ilość ruchu, jaki będzie im zapewniany, zależny jest nie tylko od wieku czy specyfiki rasy. Dużą uwagę trzeba przykładać do stanu zdrowia psa i zaawansowania procesów starczych. Należy dokładnie obserwować możliwości i zapotrzebowania pupila. Niektóre psy nawet na starość są bardzo aktywne, ale bywają i takie, które nie będą chciały wychodzić nawet na spacer, co może wiązać się np. z bólem stawów. Są jednak rodzaje aktywności, do której powinieneś zachęcać swojego psiego seniora:[/p]

Spacer. Ze starszym psem najlepiej jest spacerować wolnym tempem, po równym podłożu. Niektóre powierzchnie mogą powodować dyskomfort, dlatego ważne jest, by obserwować, jakie trasy najbardziej odpowiadają czworonogowi.

Jogging. Jogging w tym wieku to opcja urozmaicenia spacerów. Najpierw dobrze jest przyspieszać tempo chodu. Jeśli psu dobrze idzie, następnym razem można spróbować marszu. Jeśli i tym razem poradzi sobie bez problemu, na niedługich trasach można spróbować joggingu.

Spotkania towarzyskie. Większość psów ożywia się przy innych przedstawicielach swojego gatunku. Pozytywny wpływ na seniorów mają dorosłe psy, które są nieco bardziej aktywne w codziennym życiu. Ich energia może zachęcić starszego osobnika do ruchu. Odradza się łączenia seniorów ze szczeniętami i młodymi psami, ponieważ starsze mogą szybko poczuć się zmęczone ich obecnością.

Mając w domu seniora, szczególnie pamiętaj o stałej obserwacji jego zachowań i reaguj zawsze, gdy widzisz objawy jego przemęczenia. Jednocześnie nie pozwalaj mu na bezustanną bierność, ponieważ jest szkodliwa dla jego organizmu. Co najmniej 2 wolne spacery dziennie są obowiązkowe w każdym wieku!