Smutne historie zwierząt słyszymy niemal każdego dnia. O tych z happy endem znacznie rzadziej. Dlatego dzisiaj zapraszam Was do wywiadu z niezwykłą osobą, właścicielką niezwykłych psów.

Karolina Nikoniuk to autorka strony futraspecjalnejtroski.pl oraz właścicielka Futer Specjalnej Troski - Alphy i Pestki. Zapraszam.

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

1. Jak Alpha i Pestka znalazły się w Państwa rodzinie i ile obecnie zwierząt mają Państwo pod opieką?

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Pestka to klasyczny model sytuacji, która w ogóle nie powinna mieć miejsca. Przypadek. Pies nie planowany. Ale zacznę od początku: Koniec grudnia 2008. Wraz z mężem, pomagaliśmy w schronisku na Paluchu-woziliśmy słomę aby psiaki miały ciepło. Traf chciał, że Pani dyrektor musiała przygotować dokumenty do podpisania. Trzeba było czekać. Znam siebie. Wiem, że nazbyt emocjonalnie podchodzę do bezdomnych zwierząt, że wejście na teren schroniska będę później odchorowywać. Postanowiłam, że nie wejdę. Nie będę przechadzać się między klatkami, bo przyjechałam pomagać a nie ryczeć jak bóbr i błagać męża o zabranie kilku psiaków. Albo większości ;)

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Poruszałam się w obrębie biura. Taki był plan. Plan niestety spalił na panewce. Szach mat- koło biura stały małe klatki kenelowe. A co w środku? Futra. Kilka futer. I to jedno, chyba najbrzydsze z całego schroniska. Skołtunione, merdające, o zapachu romantycznego wieczoru w szalecie publicznym. W dodatku ślepe. Ślepe i bezbronne. U mnie automatycznie uruchomił się tryb "zabieram do domu". Mąż o dziwo nawet nie protestował. Do domu wracaliśmy we troje.

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Z Alphą była trochę inna sytuacja. Ja zawsze miałam dwa psy. Do tego też "modelu" dążyłam. Małżonek niestety długo oponował twierdząc, że dwa psy to już duży obowiązek, małe mieszkanie, mało czasu. Podstępu jednak nie zwęszył. Znalazłam ogłoszenie na jednym z portali internetowych: "Do oddania w dobre ręce szczeniak owczarka szkockiego z metryką - niepełnosprawny. Bez chwili zawahania napisałam do hodowli. Z Panią Elą rozmawiało nam się tak dobrze, że po drugim mailu poinformowała mnie, iż chciałaby, żeby Alpha trafiła do nas. I tu klops. Jak poinformować męża, że mamy drugiego psa? :) Chcąc nie chcąc jednak miał sentyment do owczarków szkockich długowłosych (taki był też jego pierwszy pies Nil, który w wieku 12 miesięcy oślepł) i kiedy pokazałam mu zdjęcie 3,5 miesięcznego szczyla bez prawej łapy- zgodził się pojechać do hodowli i go obejrzeć. Do domu wracaliśmy we troje. Mamy też pod opieką trzy gekony lamparcie - Helenę, Krystynę i Lucynę.

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

2. Jak psiaki radziły i radzą sobie ze swoją niepełnosprawnością? Jak radzą sobie Państwo? Jak na niepełnosprawność psów reagują ludzie?

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Można powiedzieć, że psy niepełnosprawne w niczym nie różnią się od psów pełnosprawnych. Kochają równie mocno, potrzebują spaceru i lubią się bawić. Różnica między pełno a niepełnosprawnym psem polega na "instrukcji obsługi" delikwenta. Przy psie poruszającym się na trzech łapach (szczególnie gdy kalectwo obejmuje przednią łapę), należy pamiętać o nie przeciążaniu pozostałych kończyn. Przeciążenie czyli zbyt długi spacer, może skończyć się nie tylko bolesnymi zakwasami, ale również uszkodzeniem stawów czy zerwaniem ścięgien. Nie oznacza to krótkich spacerów naokoło bloku. Oznacza to miarowe budowanie psiej kondycji. Spacerowe dystanse należy stopniowo wydłużać dostosowując je do możliwości i chęci naszego psa. Nie można też odpuścić. Kilka dni przerwy w spacerach i zaczynamy od nowa. Czy mamy problem w domu? Nie. Mieszkamy co prawda na parterze, ale tak czy owak trzeba wejść do klatki schodowej po schodach. Dla trójłapa nie jest to żadna przeszkoda. W mieszkaniu nie posiadamy dywanów- tylko gres. Jeżeli będziemy psu regularnie przystrzygać futro między łapami, które stanowią psi ABS, również nie będzie z tym problemu.

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Wbrew pozorom obsługa psa niewidomego jest o wiele prostsza. On "tylko" nie widzi. Niewidome psy mają o wiele lepszy słuch oraz węch, więc zmysły te z powodzeniem zastępują mu wzrok. Zasada spaceru z takim psem jest bardzo prosta: po ulicy poruszamy się na smyczy. W terenie psa możemy puścić. Bardzo ułatwi nam spacer nauczenie psa kilku komend :

"Uważaj" - pies automatycznie zwalnia kojarząc, że na drodze może napotkać przeszkodę (schody, gazon, drzewo itp.)

"W prawo, w lewo, prosto" - dzięki tym komendom z powodzeniem możemy z psem nawet biegać.

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Jak jest w domu? Niewidome psy szybko zapamiętują topografię mieszkania. Wiedzą, że tu stoi przeszkoda (szafa, łóżko czy stół) i należy ją ominąć. Pozwólmy psu kilka razy wpaść na mebel - inaczej się nie nauczy omijania.

Co do ludzi, to bywa różnie. Najczęściej słyszy się "ojej jakie biedne psy". Bzdura. Biedne psy są w schroniskach, na ulicy czy przypięte łańcuchem do budy. Biedne psy są głodne i wychudzone. Biedne psy to takie, które wychodzą na przysłowiowy spacer trzy razy dziennie po 5 minut. Czy pies, który jeździ z nami na wakacje, pływa na desce czy kajaku, biega, skacze oraz aportuje jest biedny?

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

3. Czy nie bali się Państwo, że dwa futra specjalnej troski to będzie duże obciążenie?

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Obciążenie? Nie. Wyzwanie owszem. Tak jak już mówiłam, tylko mąż miał do czynienia z psem niewidomym. Wiedział "czym to pachnie". Dla mnie to była całkiem nowa "nowość". Człowiek jednak bardzo szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji i przyznam, że dla mnie dziwnie wygląda pies "wszystkomający" ;)

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

4. Co powiedzieliby Państwo osobie, która rozważa adopcję niepełnosprawnego psa? Dlaczego warto wziąć pod uwagę jego kandydaturę zamiast np. szczeniaka, psa z rodowodem czy pełnosprawnego?

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Przede wszystkim nic na siłę. Starajmy się też mierzyć siły na zamiary. Psia niepełnosprawność psiej niepełnosprawności nie równa. Moje psy są praktycznie "bezproblemowe", ale bywają futra, które w wyniku urazu kręgosłupa mają problemy z nietrzymaniem moczu czy zwieraczy i o tym też należy pamiętać. Jeżeli rozważamy adopcję psa niepełnosprawnego, rozpiszmy sobie wszelkie za i przeciw. To nie jest pluszowa zabawka, którą możemy szybko zwrócić z powrotem do sklepu jeżeli opieka nas przerośnie.

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Pies niepełnosprawny nie będzie nas kochał bardziej. Będzie nas kochał dokładnie tak samo jak jego pełnosprawny kolega. Jednak wychodzę z założenia, że każdemu należy dać szansę. Każdego dnia, staram się udowodnić, że niepełnosprawność to nie kalectwo tylko stan umysłu. Dla niepełnosprawnego psa nie ma rzeczy niemożliwych. Nie istnieje pojęcie "nie da się". To właśnie jest przewaga zwierząt nad ludźmi. One szybko dostosowują się i potrafią zaakceptować swoją ułomność. Brak myślenia abstrakcyjnego jest ich sprzymierzeńcem.

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Dlaczego warto? A dlaczego warto jest mieć psa? Bo to przyjaciel. Najlepszy z możliwych. Jak każdy pies. A to czy nie ma oczu czy łapy. Pal sześć. Uczmy się tolerancji.

Podziel Przypnij Futra Specjalnej Troski

Z Karoliną Nikoniuk rozmawiała Katarzyna Królikowska z miauhau.pl

Zdjęcia i więcej informacji o Futrach Specjalnej Troski znajdziecie na:

stronie www | facebooku | YouTubie.