Często słyszymy, że miłości nie można kupić, ale można ją zaadoptować. Do adopcji psów zachęcają schroniska, fundacje, wolontariusze i ci, którzy już przygarnęli bezdomnego czworonoga. Wybierając konkretnego psiaka, zwracamy uwagę głównie na jego wielkość, wygląd i wiek. W efekcie, do najrzadziej adoptowanych należą psy starsze. Część osób obawia się, że są bardziej problematyczne, innych martwi, że zbyt szybko odchodzą, a niektórzy podważają ich urodę. A jednak jest, co najmniej 5 powodów, dla których warto wziąć pod uwagę przygarnięcie psiego seniora.

Podziel Przypnij Dlaczego warto adoptować starszego psa?

1. Starsze psy są nauczone czystości. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale często okazuje się, że psiak wymaga tylko przypomnienia podstawowych zasad. Szybko przyzwyczaja się do załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz i raczej nie zdarza mu się nabrudzić w domu. Poza tym psi seniorzy mają już uregulowany tryb wypróżnień i nie potrzebują tak częstych spacerów, jak szczenięta.

Podziel Przypnij Dlaczego warto adoptować starszego psa?

2. Starsze psy znają komendy. Większość psów adoptowanych ze schronisk i fundacji zna podstawowe komendy. W przypadku starszych osobników jest to szczególnie powszechne, ponieważ często miały już domy, więc zdążyły przyzwyczaić się do życia wśród ludzi. Zwykle potrafią też chodzić na smyczy. A nawet, jeśli dopiero muszą się uczyć, zwykle przychodzi im to łatwiej niż szczeniętom, więc szybciej zaczynają rozumieć, czego oczekuje człowiek. Nie potrzebują tyle ruchu, co młodsze psiaki, więc bardziej, niż na zabawie i poznawaniu świata, skupiają się na tym, co mówi opiekun.

Podziel Przypnij Dlaczego warto adoptować starszego psa?

3. Starsze psy mają rozwiniętą osobowość. Psi seniorzy mają już ukształtowaną osobowość i bez problemu można określić ich temperament. To natomiast sprawia, że można przewidzieć, jak będą zachowywać się w codziennym życiu. W efekcie, łatwiej jest wybrać psa dopasowanego do charakteru adoptującego. Wiadomo, które zwierzę jest aktywne i potrzebuje więcej ruchu, które jest typem kanapowca uwielbiającego długie pieszczoty, a które jest ciekawskie i chętne do dzielenia z opiekunem każdej minuty jego życia.

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Dlaczego warto adoptować starszego psa?

4. Starsze psy łatwiej dopasowują się do harmonogramu dnia. Szczeniętom trzeba poświęcać bardzo dużo czasu, a zaniedbania w tej materii mogą wpłynąć na problemy wychowawcze w późniejszym wieku. Starszy pies wie, że w nocy się śpi, a dniami można liczyć na spacery i posiłki. Część psów jest też w stanie zostawać w domu, więc bez większych problemów radzą sobie, gdy opiekun wychodzi do pracy. Życiowe doświadczenie seniorów powoduje, że dużo łatwiej jest im przystosować się do funkcjonowania przy nowym właścicielu i przyzwyczaić do harmonogramu jego dnia.

Podziel Przypnij Dlaczego warto adoptować starszego psa?

5. Starsze psy są spokojniejsze. Psi seniorzy nie potrzebują tyle ruchu, co szczeniaki. Nie rozpiera ich energia i poza spacerami, nie trzeba wymyślać im dodatkowych zajęć, żeby mogły się wyszaleć. Nie wymagają biegów ani uprawiania sportów. Niewielkie jest też prawdopodobieństwo, że będą gryźć buty czy niszczyć meble. Są wdzięczne za zwykłe przechadzki i bliskość człowieka. Ciepłe posłanie, karmienie i ręka, która pogłaszcze wystarczą, by starszy pies był szczęśliwy.

Mimo wielu pozytywów, należy pamiętać, że adopcja starszego psa jest szczególna. Te zwierzęta często są zrezygnowane, pozbawione nadziei. Wielokrotnie są już mniej sprawne, a ich stan psychiczny negatywnie odbija się na zdrowiu. Przygarniając psa w tym wieku, należy liczyć się z jego możliwym, szybkim odejściem, ale warto też uświadomić sobie, że znajdując kogoś, kto zapewni mu wszystko, za czym tak bardzo tęsknił, psiak może nabrać sił i zdążyć jeszcze przeżyć drugą młodość.

Nawet, jeśli zauroczą Cię mordki seniorów ze zdjęć, nie możesz zapominać, że każda adopcja musi być decyzją dogłębnie przemyślaną. Zanim zdecydujesz się na przygarnięcie jakiegokolwiek czworonoga, koniecznie sprawdź, jak się do tego przygotować i na czym będą polegały wszystkie etapy adopcji: Jak adoptować psa?