Chyba każdy z nas choć raz w życiu zastanawiał się poważnie nad tym, co je. Wielu z nas przed kupnem produktu dokładnie studiuje etykiety, sprawdza skład, wartości i kalorie – jesteś tym, co jesz, a zdrowie jest przecież najważniejsze!

Wśród posiadaczy zwierząt domowych również rozwinęła się daleko idąca świadomość żywienia swoich pupili. Jednym z trendów w żywieniu jest tzw. BARF (skrót od Biologically Appropriate Raw Food), czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta.

Podziel Przypnij Dieta BARF - dlaczego warto ją wprowadzić?

http://www.petcafe.com.au/barf-diet-meal-for-pets

Podziel Przypnij Dieta BARF - dlaczego warto ją wprowadzić?

http://sosanimalcomamor.blogspot.com/2015_09_01_archive.html

Zakłada ona żywienie psów/kotów nieprzetworzonymi, najczęściej surowymi produktami pochodzenia zwierzęcego (mięso, kości, podroby, jaja, ryby, oleje z ryb) z domieszką warzyw oraz suplementów, w zależności od zapotrzebowania zwierzęcia.

Twórcą diety BARF jest dr Ian Billinghurst, australijski weterynarz chirurg. Założył on, że nasze udomowione futrzaki nie różnią się pod względem fizjologii układu pokarmowego od swoich przodków, w związku z tym najlepszą i najzdrowszą dla nich dietą będzie taka, jaka towarzyszyłaby im na wolności, z dala od człowieka.

Podziel Przypnij Dieta BARF - dlaczego warto ją wprowadzić?

http://www.petwave.com/Dogs/Basics/BARF-Diet.aspx

Dietę układa się indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek zwierzęcia, jego stan zdrowia, zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz kalorie – pomóc mogą w tym dostępne w internecie kalkulatory, stworzone specjalnie dla wygody „barfujących” opiekunów. Warto zaznaczyć, że BARF charakteryzuje się wysoką biodostępnością, co czyni z niego dietę łatwostrawną, nie wywołującą alergii, nietolerancji, czy zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Dieta BARF - dlaczego warto ją wprowadzić?

http://www.dogbloom.com/health--allergies--immune.html

W Polsce BARF wciąż jest tematem nowym,często kontrowersyjnym, który ma tyle samo przeciwników, ilu sympatyków. Niemniej jednak zadaniem każdego opiekuna jest wiedzieć, czego potrzebuje jego podopieczny oraz w optymalny sposób zadbać o jego zdrowie i dobrą kondycję.

PS Na chwilę obecną nie ma rzetelnych opracowań o BARFie w języku polskim. Zainteresowanych tego typu żywieniem odsyłam do anglojęzycznej strony Barfworld lub naszego rodzimego solidnego opracowania tematu: BARFny świat.

Podziel Przypnij Dieta BARF - dlaczego warto ją wprowadzić?

[http://www.e-lecznica.pl/artykul/surowa-dieta-dla-naszego-kota