Każdy kociarz zna na pamięć miaukowy repertuar swojego podopiecznego. Ba, każdy przekonany jest, że bezbłędnie potrafi rozszyfrować, co znaczy konkretne miauknięcie. Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu w Lund pracują właśnie nad tym, by potwierdzić nasze przypuszczenia lub wyprowadzić nas z błędu.

Podziel Przypnij Czy koty potrafią przeklinać?!

http://www.yourfavoritepets.com/cats/what-does-the-cat-say/

Otóż okazuje się, że nasi mruczący przyjaciele potrafią...przeklinać.

Nie mogę z całą pewnością powiedzieć, że koty rzeczywiście przeklinają. Natomiast pewne jest, że komunikują się ze sobą i z nami. Jawnie wyrażają swoją dezaprobatę i niezadowolenie. Może nie przeklinają dosłownie, ale z pewnością wymyślają oponentowi. Jednocześnie łaskawie ofiarują mu możliwość wycofania się z sytuacji z góry przegranej
tłumaczy Jolanta Łapińska, weterynarz i zoopsycholog. Kto z nas nie zna tego ponaglającego "miau" z samego rana?

Podziel Przypnij Czy koty potrafią przeklinać?!

http://www.petmd.com/cat/conditions/neurological/c_ct_excessive_vocalization#

Rzeczą oczywistą jest, że koty swój język mają (więcej o kociej mowie ciała tutaj). Niektóre jego elementy wciąż pozostają dla człowieka zagadką, wiemy jednak na pewno, że miauczenie przeznaczone jest dla nas. Tak, dorosłe koty rzadko porozumiewają się między sobą poprzez dźwięki, najczęściej komunikują się poprzez zapach i mowę ciała. Podczas długich lat życia u boku człowieka nauczyły się, że najbardziej pożądaną reakcję wywołuje przeszywające, głośne miau!

Podziel Przypnij Czy koty potrafią przeklinać?!

http://www.pethealthnetwork.com/cat-health/cat-diseases-conditions-a-z/why-my-cat-talking-so-much

Naukowcy mimo wszystko uważają, że owo obraźliwe "miau" skierowane jest czasem również do osobników tego samego gatunku:

Koty, a zwłaszcza kocury, które żyją na wolności i posłużyły się tym samym „miau” w stosunku do drugiego kota, od razu zostały przez niego oprychane, a między zwierzętami doszło nawet do aktu agresji
informują na swoim profilu Kocie Sprawy.

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Czy koty potrafią przeklinać?!

http://www.pets4homes.co.uk/pet-advice/help-how-can-i-stop-my-cat-from-fighting-cat-aggression.html

Czy teraz za każdym razem, gdy nasi milusińscy będą głośno upominać się o naszą uwagę, będziemy drżeć i zastanawiać się, czy aby przypadkiem nie lecą w naszą stronę soczyste przekleństwa? Radzę nie popadać w paranoję - nasze małe tygrysy potrafią kochać jak nikt inny i tak, to też wyrażają, miaucząc!

Podziel Przypnij Czy koty potrafią przeklinać?!

http://boqimom.comyr.com/sounds-like-a-cat-purring-in-my-ear.php