Na co dzień większość z nas pewnie w ogóle nie zastanawia się nad tą kwestią. Wpisując jednak tego typu zagadnienia w wyszukiwarce internetowej, można dowiedzieć się, że dyskusja o prawie osób bezdomnych do posiadania zwierząt jest bardzo burzliwa. Jedni nie mają wątpliwości, co do tego, że osoba, która nie potrafiła odpowiednio zadbać o siebie, nie będzie też w stanie troszczyć się o psa czy kota. Inni są natomiast przekonani, że to właśnie zwierzę może stać się zarówno najwierniejszym kompanem bezdomnego, jak i jego jedynym motywatorem do wszelkich działań. Zwierzak nigdy nie zwróci uwagi na to, co posiada jego opiekun, interesując się wyłącznie tym, czy darzy go miłością.

Czy bezdomni powinni mieć zwierzęta? W sieci dyskusja trwa. O tym, jak poważnym tematem jest posiadanie psa przez bezdomnych i jak próbuje się pomóc takim osobom w USA, można przeczytać w artykule Co wszyscy pomijają w rozmowach o bezdomnych i ich psach. Nieco wcześniej ten temat poruszyli też redaktorzy huffingtonpost.com. Uznali, że każdy ma prawo żyć ze zwierzakiem, a oto powody, dla których bezdomni zasługują na swojego pupila.

Podziel Przypnij Czy bezdomni ludzie powinni mieć zwierzęta?

1. Kim jesteśmy, by oceniać?

Pieniądze nie decydują o tym, jaką jest się osobą, do czego jest się zdolnym, na ile miłości się zasługuje ani od kogo ma ona wypływać. Ubóstwo nie jest cechą charakteru. Osoba walcząca o przetrwanie zasługuje na takie same relacje, jak każdy inny. Co więcej, posiadanie pieniędzy nie daje nam prawa do decydowania za innych – nikomu nie daje odgórnego prawa do panowania nad zwierzętami czy dziećmi.

Podziel Przypnij Czy bezdomni ludzie powinni mieć zwierzęta?

2. To jest świat, w którym żyjemy.

W naszym dziwnym świecie ludzi żyjących na ulicy jest wielu i zdecydowanie powinno się dążyć do tego, by pomagać im i unikać sytuacji, w których człowiek pozostaje bez dachu nad głową. Skoro jednak bezdomność jest realnym problemem, to warto zaakceptować ten fakt i zrozumieć, że jest ona też poniekąd odbiciem naszego życia, więc skoro my chcemy posiadać zwierzęta, to dlaczego osoby niemające domu miałyby żyć bez swoich czworonożnych przyjaciół?

Podziel Przypnij Czy bezdomni ludzie powinni mieć zwierzęta?

3. Psy to zwierzęta o wielkim sercu i są obok zawsze, gdy tego potrzebujemy.

Psy zaprzęgowe czy psy pracujące w górach są dowodem na to, że czworonogi potrafią przystosować się nawet do ciężkich warunków, dlatego większość z nich znosi bezdomność lepiej niż ludzie. Wrażliwość psa zwykle jest tak duża, jak mu na to pozwolimy, a warto zauważyć, że bezdomni z reguły troszczą się o swoje psy bardziej niż o samych siebie. W dodatku na ulicy raczej nie ujrzymy pudelka, yorka czy ratlerka – ci ludzie doskonale wiedzą, na jakiego psa mogą sobie pozwolić. Tym bardziej, że z dużym psem łatwiej będzie im się ogrzać.

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Czy bezdomni ludzie powinni mieć zwierzęta?

4. Ludzie, którzy kochają swoje psy, zawsze znajdą sposób, by się nimi opiekować.

Choć prawdą jest, że wielu bezdomnych ma problem z dostępem do jedzenia, to jednak w naszym kraju nie zdarza się, by ktoś zmarł z głodu. Dlatego nie należy martwić się, że osoba niemająca domu zaniedba swojego pupila pod względem żywienia w stopniu zagrażającym jego zdrowiu. Bezdomni potrafią wytrwale walczyć o jedzenie, a dla psa często starają się o to bardziej niż dla samych siebie. Kiedy kochasz inną istotę, znajdziesz sposób, by się nią opiekować. Zrobisz to, tak po prostu.

Podziel Przypnij Czy bezdomni ludzie powinni mieć zwierzęta?

5. Potrzeba towarzystwa jest równie ważna, co potrzeba schronienia i jedzenia.

Troska o innych nadaje nam cel w życiu. I chociaż nikt nie umarł z samotności, to jednak w pewnym sensie, odcięcie od świata jest podobne do zaniku życia. Osoba, która opiekuje się zwierzakiem, jest zdrowsza i w większym stopniu czuje się częścią otaczającego ją świata.

Podziel Przypnij Czy bezdomni ludzie powinni mieć zwierzęta?

6. Posiadanie domu nie decyduje o tym, czy ktoś jest dobry, czy zły.

Istnieje ryzyko, że część bezdomnych cierpi na zaburzenia psychicznie, zaniedbuje swoje psy lub znęca się nad nimi. Niektórzy ludzie mieszkający w domach robią to samo.

Podziel Przypnij Czy bezdomni ludzie powinni mieć zwierzęta?

7. Bezdomne psy to psy pracujące.

Psy bezdomne pracują na pełnym etacie. I to niejednym. Są stróżami, psimi terapeutami i towarzyszami podróży. W pełni więc zarabiają na swoje utrzymanie.

Podziel Przypnij Czy bezdomni ludzie powinni mieć zwierzęta?

8. Zamiast krytykować, pomóż.

Jeśli martwisz się o psa żyjącego na ulicy, po prostu daj jego opiekunowi trochę jedzenia - dla jego psa i dla niego samego. Możesz też zaproponować opłacenie szczepień czy rutynowej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. To lepsze niż krytykowanie ludzi, którzy prawdopodobnie stracili wszystko, poza ukochanym czworonogiem.

Zobacz podobne tematy:

Centrum pomocy dla bezdomnych i ich zwierząt

Bezdomni i ich zwierzęta

Niezwykłe metamorfozy bezdomnych psów