Były treser zwierząt, Elmar Osterberg powiedział:

Gdyby ludzie wiedzieli, co kryje się za kulisami tego kolorowego, cyrkowego świata ze zwierzętami, nigdy więcej nie poszliby do cyrku...

Ale jednak chodzą do cyrków, zabierają dzieci... Nawet jeśli zdają sobie sprawę, że dzikie zwierzęta ot tak nie zmieniają się w posłusznych pupili.

Świat cyrkowych zwierząt to nie tylko arena i wykonywanie tych samych poleceń podczas każdego występu... To także, a nawet przede wszystkim godziny męczącej jazdy z miejsca na miejsce, apatycznej bezczynności i brutalnej tresury... To więzienie, w którym świat ogląda się zza krat.

A czy chcecie wiedzieć jakich metod używa się do tresury dzikich zwierząt?

- rażenie prądem za pośrednictwem specjalnie zainstalowanej obroży (taki wstrząs to duży ból i szok dla całego układu nerwowego),

- elektryczne pałki i kije (są w stanie zmienić najbardziej agresywne i dziekie zwierzę w potulnego niewolnika),

- baty (przed którymi kulą się zwierzęta).

Podziel Przypnij Cyrk bez zwierząt? To możliwe?

Dla jeszcze wielu ludzi cyrk to synonim poskromienia natury... Ale dla zwierząt oznacza on nieustanny strach i cierpienie. A za to cierpienie płacimy my – kupując bilet do cyrku.

Sama tresura w cyrku nie jest jednak dla zwierząt najgorsza. Prawdziwy problem stanowią warunki w jakich zwierzęta są przewożone i trzymane.. Zniewolone, bite, zamknięte są zostawione same sobie, stają się apatyczne, bardzo często chorują. Młode są przedwcześnie zabierane od matek do cyrków, ponieważ przyciągaja więcej ludzi do cyrku...Prawdziwy ból zwierząt w cyrkach to ból psychiczny.

Pamiętajmy, że każdy z nas ma wybór i może powiedzieć NIE cyrkom ze zwierzętami. Bo takie istnieją i mają się dobrze - np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Zakaz wjazdu cyrków ze zwierzętami wprowadziła Australia i Szwajcaria. Czas na humanitarną rozrywkę, wolną od cierpienia i upokorzeń. Wszystko zależy od nas! Powiedzcie STOP cyrkom zw zwierzętami! Poniżej zamieszczamy dwa przykłady obrazujące problem wykorzystywanych w cyrkach zwierząt.

Słoń ze stereotypią ruchową

Kulisy tresury słoni

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij Cyrk bez zwierząt? To możliwe?

Polecamy też film „Cyrk – rozrywka za cierpienie” w polskim tłumaczeniu.

Podziel Przypnij Cyrk bez zwierząt? To możliwe?

UWAGA! W Polsce miastami bez cyrków został w grudniu 2015 Wrocław, a w styczniu 2016 pojawiła się informacja, że dołączyć ma także Poznać! Czy miast będzie więcej?