Wszyscy chcemy wierzyć, że w razie jakiejkolwiek katastrofy, nasze psy pospieszyłyby nam z pomocą. Szczekają na kuriera pukającego do drzwi, gonią w naszym imieniu denerwujące muchy, więc czy przesadą byłoby założenie, że mogłyby wyciągnąć z płonącego domu nasze bezwładne ciała? Tym bardziej, że niektóre rasy odwagę po prostu mają we krwi. Ale są też psy, które nie mają zadatków na herosów i nie ma w tym niczego złego, dlatego kochajcie swoje psiaki, bez względu na to, jaki mają charakter! Albo po prostu rozważcie przyjaźń z jeszcze jednym, bohaterskim czworonogiem (tak na wszelki wypadek!). Oto rasy, które w razie potrzeby najpewniej gotowe są pospieszyć człowiekowi z pomocą.

Podziel Przypnij 5 ras psów, które w razie potrzeby najpewniej przyjdą Ci z pomocą

1. Nowofundland jest ogromny, a jego muskularna sylwetka zdaje się być stworzona do udziału w dramatycznych akcjach ratunkowych. Chociaż przez lata były to psy powszechnie zatrudniane do akcji ratunkowych w górach, to jednak w ostatnim czasie docenia się je głównie za umiejętność pływania. Warto przy tym wspomnieć, że łapy nowofundlanda przypominają płetwy, jego sierść pozwala utrzymać ciepłotę ciała i nie nasiąka wodą zbyt szybko, a silny ogon dobrze napędza psa w trakcie pływania. Jako świetny pływak, doskonale sprawdza się w wyciąganiu ludzi z wody. Nie dziwi więc, że rasa, którą oficjalnie uznano w 1700r., regularnie towarzyszyła rybakom i rzadko zdarzało się zobaczyć statki rybackie bez choćby jednego nowofundlanda na pokładzie. Straże przybrzeżne w Wielkiej Brytanii, Francji i we Włoszech do dzisiaj korzystają z pomocy nowofundlandów podczas akcji ratunkowych.

Nowofundlandy nie tylko doskonale pływają, ale szybko uczą się nawet skakania do wody z helikoptera. Ten filmik pokazuje, jak świetnie w trudnych warunkach radzą sobie psy tej rasy. Nowofundland nie tylko odważnie wyskakuje ze śmigłowca, ale też wyciąga tonącego na brzeg i jak widać, jest z siebie w pełni zadowolony.

Podziel Przypnij 5 ras psów, które w razie potrzeby najpewniej przyjdą Ci z pomocą

2. Bernardyny najczęściej przedstawiane są jako ratownicy w śnieżnych sceneriach, z drewnianymi beczuszkami rozgrzewającej brandy na szyjach. Żyjący w Alpach, szwajcarscy mnisi już na początku XVIIw. odkryli, że bernardyny mają zdolność nie tylko wyczuwania zbliżającej się lawiny, ale również określania lokalizacji zasypanych, co pomaga w poszukiwaniu ocalałych oraz ciał ofiar. Bernardyny potrafią wykopać przemarzniętych ludzi i wiedzą, że należy ich ogrzać, więc okrywają ofiary własnymi ciałami, czekając na pojawienie się ratowników. Ale bernardyny przydają się nie tylko w miejscowościach położonych u podnóża gór. Dzięki swojemu niesamowitemu węchowi, psy tej rasy mają zdolność szybkiego wyczuwania pożarów i ratowania ludzi z płonących domów.

NIE PRZEGAP
Podziel Przypnij 5 ras psów, które w razie potrzeby najpewniej przyjdą Ci z pomocą

3. Są zrozumiałe powody, dla których te psy tak często wybierane są do pracy w wojsku i służbach bezpieczeństwa. Historia bohaterstwa owczarków niemieckich sięga czasów oficjalnego uznania rasy, czyli początków XIXw. To rasa pełna energii, odważna, inteligentna i idealna do szkolenia. Owczarki niemieckie są w pełni lojalne wobec osób, które zasłużą sobie na ich zaufanie, ale pozostają nieufne wobec obcych, dzięki czemu łatwo wyczuwają ich nieszczere zamiary.

Podziel Przypnij 5 ras psów, które w razie potrzeby najpewniej przyjdą Ci z pomocą

4. Wszyscy pamiętamy dzielną Lassie, która była wierna i opiekuńcza wobec swojego małego właściciela. I rzeczywiście, owczarki collie to jedne z najdzielniejszych ras. To właśnie one najczęściej zdobywały tytuł Psiego Bohatera Roku. Collie ratowały ludzi przed atakami innych zwierząt i przed wypadkami drogowymi, a swego czasu służyły też w armii, pomagając żołnierzom w patrolach.

Podziel Przypnij 5 ras psów, które w razie potrzeby najpewniej przyjdą Ci z pomocą

5. Hodowane początkowo do pomocy w polowaniach na kaczki, golden retrivery to psy pełne energii, inteligentne i skore do pomocy. Dodając do tego ich szybkość i umiejętność doskonałego pływania, daje im to wszelkie predyspozycje do pomocy myśliwym. Niemniej jednak, ze względu na swoją lojalność, sympatyczność i pełne oddanie, goldeny są pomocne także w innych sytuacjach. W sieci można znaleźć mnóstwo historii o ich niezwykłej odwadze. To właśnie goldeny brały udział w akcji ratunkowej po zamachach z 11 września i wielokrotnie ryzykowały życie, by ratować ludzi.

Jeden z wielu przedstawicieli rasy golden retriver, które ryzykowały własne życie, by uratować właściciela. Ten pies wskoczył pod autobus, by ochronić przed wypadkiem swoją niewidomą opiekunkę. Mimo pogruchotanej łapki, Fido najbardziej przejął się rozłąką z właścicielką, która wylądowała w szpitalu.

Podziel Przypnij 5 ras psów, które w razie potrzeby najpewniej przyjdą Ci z pomocą

W gruncie rzeczy, wszyscy wiemy, że KAŻDY pies może być bohaterski i nieważne, jakiej rasy jest przedstawicielem. Mieszańce też mogą ratować ludzkie życie. Małe psiaki może nie są w stanie wyciągnąć człowieka z pożaru czy z wody, ale mogą pomóc mu w inny sposób. Takie sytuacje miały też miejsce w Polsce. Wystarczy wspomnieć choćby małą suczkę, która uratowała 3-letnią dziewczynkę, ogrzewając swoim ciałem zagubione dziecko i pozostając przy nim do momentu, gdy nadeszła pomoc.

Podziel Przypnij 5 ras psów, które w razie potrzeby najpewniej przyjdą Ci z pomocą

Bo pamiętajcie, że każdy pies może być Supermanem!