miauhau.pl

Blog tematyczny o psach i kotach

Zwierzęta

Brak apetytu u kota – najczęstsze przyczyny

Brak apetytu u kota – najczęstsze przyczyny

Apatia, osłabienie i brak apetytu to objawy, które mogą świadczyć o tym, że w kocim organizmie dzieje się coś złego – wizyta u weterynarza pozwoli na postawienie odpowiedniej diagnozy oraz ułatwi szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu.

Brak apetytu u kota – przyczyny

Brak apetytu to problem, z którym boryka się wielu właścicieli kotów. Wśród najczęstszych przyczyn osłabienia łaknienia można wyróżnić zarówno czynniki psychiczne, jak i różnego rodzaju dolegliwości fizyczne. Niekiedy utrata apetytu może wynikać z obniżenia nastroju zwierzaka, bardzo często niechęć do jedzenia jest także skutkiem stresu.

Wśród fizycznych przyczyn problemów z apetytem można znaleźć między innymi różnego rodzaju zaburzenia w obrębie układu trawiennego – w tym wypadku utrata apetytu może być spowodowana problemami z żołądkiem, trzustką, wątrobą czy przełykiem. Niechęć do jedzenia może wystąpić także u zwierząt borykających się ze schorzeniami układy moczowego i układu krwionośnego.

Wśród przyczyn obniżenia apetytu u kotów bardzo często wymienia się także choroby nowotworowe. Koty przestają jeść również na skutek ataków wirus, bakterii i grzybów, powodujących powstawanie uciążliwych infekcji.

Brak apetytu u kota – konsekwencje

Brak apetytu u kota to niezwykle groźna sytuacja, która może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Koty nie są przystosowane do kilkudniowych głodówek, dłuższe nieprzyjmowanie pokarmu może wyrządzić im więc sporo szkód – warto pamiętać o tym, że w przypadku kotów niejedzenie przez 3 dni może skutkować niebezpiecznym, a co najważniejsze nieodwracalnym stłuszczeniem wątroby. Do stłuszczenia wątroby dochodzi na skutek intensyfikacji procesów katabolicznych organizmu zwierzęcia.

Przedłużający się brak apetytu u kota może skutkować także osłabieniem procesów związanych z odnową komórkową, niedostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki pożywienia może prowadzić również do osłabienia odporności. Poza tym u niedożywionego, osłabionego kota wzrasta ryzyko wystąpienia chorób takich jak posocznica czy anemia. Kot stroniący od pokarmu może mieć problem z gojeniem ran i leczeniem złamań. Przedłużający się brak apetytu może skutkować także zmianami w psychice i zachowaniu zwierzęcia – kot przyjmujący małe ilości pokarmów może cierpieć na apatię, sytuacja tego typu może stanowić również źródło sporego stresu.

Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?

Przedłużający się brak apetytu u kota powinien zostać skonsultowany z weterynarzem – choć niejednokrotnie odstawienie pokarmu będzie wynikiem niegroźnych zaburzeń, warto pamiętać o tym, że w przypadku kota głodówka dłuższa niż 3 dni może doprowadzić do nieodwracalnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia.

Niezwykle ważną kwestią, oprócz trafnej i szybkiej diagnozy, okaże się zapewnienie kotu pełnowartościowego i smacznego pokarmu, który dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ogromną rolę odgrywa także samo otoczenia zwierzaka – na czas spożywania pokarmu warto zapewnić kotu ciszę i spokój, koniecznym może okazać się także odizolowanie zestresowanego pupila od innych zwierząt.

Udostępnij