Kochający swoje psy opiekunowie marzą o tym, aby ich czworonożni przyjaciele żyli możliwie jak najdłużej. Czy jednak mamy do czynienia z marzeniami, które są zbieżne z rzeczywistością? Odpowiedź na pytanie o to, ile lat żyją psy, nie jest prosta. Nietrudno się domyślić, że wpływ na długość ich życia mają warunki, jakie jesteśmy w stanie im zapewnić. Pewną rolę odgrywa jednak również rasa psa, a nawet fakt istnienia określonych obciążeń genetycznych.
Długość życia psa – czy wielkość ma znaczenie?
Długość życia psa różni się znacząco w zależności od tego, z jaką jego rasą mamy do czynienia. Każdy z nas słyszał z pewnością o czworonogach obchodzących swoje piętnaste, a nawet dwudzieste urodziny. Dla nikogo zaskoczeniem nie jest jednak również to, że psy zwykle odchodzą przed dziesiątą rocznicą przyjścia na świat. Naukowcy nie mają wątpliwości, że długość życia psa może być powiązana z tym, jakiej rasy jest on przedstawicielem. Zwracają też uwagę na wielkość psa. Wyciągane przez nich wnioski mogą być jednak dla wielu osób zaskakujące.
Okazuje się, że o długowieczności można mówić przede wszystkim w kontekście psów będących przedstawicielami mniejszych ras. Mogą na nią liczyć także popularne mieszańce. Nadal nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego tak się dzieje. Naukowcy podkreślają jednak, że problemem dużych psów jest właśnie szybki wzrost i rozwój. Ten często prowadzi do obniżonej odporności, a ona – do problemów, jakie pojawiają się na starość.
Czy da się przeliczyć psie lata na ludzkie?
Mówiąc o długości życia psa nie uciekniemy z pewnością od pytania, czy jesteśmy w stanie przeliczyć lata psie na ludzkie. Kiedyś zwracano uwagę na to, że każdy rok życia psa należy uznać za równowartość siedmiu lat życia człowieka. Dziś odchodzi się jednak od takiego postrzegania omawianego tu zagadnienia wychodząc z założenia, że wspomniany przelicznik może stanowić spore uproszczenie. Jeśli zatem zastanawiamy się, czy możemy przyrównać naszego psa do dziecka w wieku szkolnym, krnąbrnego nastolatka, czy też statecznego emeryta, miejmy na uwadze to, że przelicznik ten zmienia się w zależności od tego, jaką rasę reprezentuje nasz podopieczny. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku ludzi, również u psów można zauważyć zmiany, które dokonują się właśnie wraz z wiekiem. Czworonogom zmienia się temperament, niekiedy zaś możemy zaobserwować u nich całkiem inne cechy charakteru niż te, które dominowały, gdy były szczeniakami.
Co wpływa na długość życia psa?
Jak już wspominaliśmy, długość życia psa zależy zarówno od jego rasy, jak i wielkości. Z całą pewnością jednak nie są to jedyne czynniki, jakie powinniśmy brać pod uwagę. To, jak długo będzie żył nasz podopieczny, zależy też od nas. Bez wpływu na psa nie pozostaje przecież to, w jaki sposób o niego dbamy, z jaką troską podchodzimy do jego problemów i jak szybko reagujemy, gdy jego zdrowie pozostawia wiele do życzenia. Duże znaczenie ma sposób odżywiania, nie wolno jednak pomniejszać roli, jaką mają do odegrania regularne wizyty u lekarza oraz troska o to, aby pies zawsze cieszył się dobrą kondycją fizyczną.